Egey Tibor (szerk.): Tanulmányok Pest megye monográfiájához 1. - Előmunkálatok Pest megye monográfiájához 4. (Budapest, 2005)

Bánkúti Imre: Pest megye a felszabadító háborúk megindulásától a Szatmári Békéig (1686-1711) - II. A Rákóczi-szabadságharc időszaka (1703-1711)

Pest megye a felszabadító háborúk megindulásától a szatmári békéig denseket szállítanak, quártélyost velünk tartatnak, szekerezéseket csak mivelünk té­tetnek.” Rákóczi válasza a lényeget megkerülve elvi álláspontjának megismétlése: az ügyet a Consilium Oeconomicum (Gazdasági Tanács), mint a város földesúri jogát gyakorló hivatal elé utalja, hogy „investigállya azon dolgot, és úgy accomodállya, hogy az sze­génység ne opprimáltassék az nemesek által. Mert ha ugyan nemesek is, de ha az vá­rosi paraszt fundusokon laknak, azoknak terheitül nem eximáltathatnak.”152 A panaszlevél érdekes módon részletezi a nagykőrösi társadalom megoszlását. Négy részt különböztet meg. Az első rész hajdúként szolgál Csajági János regiment­jében (Pest megye is ide állított gyalogosokat 1709-ben). Második része Sőtér Tamás lovas ezerében. A harmadik rész nemes, „az kik az szegénységnek nem segítői, ha­nem nyomorítói”. A negyedik rész a szegénység, közülük kerül ki a hajdú, a katona, minek következtében a teherbíró gazdák száma megcsappant. „Felséged számára és Felséged mindennemű hadai és ármádiái számára kívántató dolgok, szekér, ökör, ló, kocsi, kenyér, vágó, bor és minden egyéb kívánandó jók mi- belőlünk, szegénységből telik ki.”153 1708 első felében Nagykőrös és Cegléd Bercsényihez is fordult ezzel a problémá­val. Előadták, hogy a kassai gyűlés (1707. december) döntése szerint a nemesség mentes a kvártélyos és szálló katona tartásától, ezért fizeti 3 forintjával a dikát. „Vá­rosunknak penig lívén bizonyos része nemesség”, a milícia tartása teljesen a paraszt­ságra hárul, de ezt a kiadásaikat nem akarják a dikájukba beszámítani (minthogy a ka­tonaság a város védelmére állomásozik ott). Bercsényi válasza: „Igaz dolog, a nemes­ség qvártélyost nem tart, de itt praejudiciálna a városnak, ha attól eximáltatnának, mi­vel nem úgy, mint nemessek, hanem mint városbéliek (kiknek edgyenlő képpen az töbivel kői az város terhit viselni)...” Ha az ott lévő hadak eltartásában problémák vannak, forduljanak a Commissariatóssághoz.154 Kecskeméten más vonatkozásban jelentkezik gond a nemesség adózásával kapcso­latban. A város 1708. március 23-dikán földesurához fordul problémájával. Súlyos terheik közt felsorolják a következőt: „Az mely kevés számú armalista személyek vadnak köztünk, kiknek dicájuk 488 számláltatván, mint más szabad és közterh vise­lésben nem concurráló nemes személyeknek, dicájuknak 3—3 rénes forintyával, az nemes országtól deciaráit okok és fundamentumok szerint kívánnyák szedetettni, minthogy pedig eleitül fogva megmásolás nélkül minden időben jobbágyi terhet ve­lünk együtt viseltek”, a vármegye javaslatára abban az esetben, ha dikájuk „az köz­rendnél terhessebb volna”, a parasztságnak is „in justa proportione” kellene segíteni őket.155 152 Lőrinci, 1709. június 19. BÁNKÚTI 1996,488-492. 153 BÁNKÚTI 1996,490^192. 154 BÁNKÚTI 1994,120-122. 155 BÁNKÚTI 1994, 133.; IVÁNYOSI-SZABÓ 1989. 43

Next

/
Thumbnails
Contents