Cseri Miklós szerk.: A Nyugat-Dunántúl népi építészete - A Velemben, 1995 május 29-31-én megrendezett konferencia anyaga (Szentendre; Szombathely: Szabadtéri Néprajzi Múzeum: Savaria Múzeum, 1995)

NAGY Zoltán: Körmend belváros kézműves házainak népi építészeti tanulságai az 1826., 1834. évi tűzkár-jegyzőkönyvek és más kiegészítő források adatai alapján

jegyzékek tehát az iparosoknak csak egy részét sorolják föl. Egyetlen időpontban azt is meg tudjuk mondani, mekkora hányadát. 1826-ban egy, a HÁZTULAJDONOSO­KAT ÉS A LAKÓKAT IS FELTÜNTETŐ HÁZÖSSZEÍRÁS A FOGLALKOZÁST IS MEGAD­JA. E szerint 217 iparos él ebben az időszakban Keszthelyen, az 1828. évi összeírás csak 80-at jelöl, az ugyanabból az évből származó dicális consriptió a halászokkal együtt 126-ot. " A szerző által kimutatott számok azt bizonyítják, hogy az országos összeíráshoz képest a kézművesek száma - mint Körmend esetében - 2,8 szoros a valóságban, tehát típushibával van dolgunk. BENDA szerint a hibalehetőség részint abból fakad, hogy „... többen (54 fő) hiányoznak az adózók közül", illetve, hogy „egyesek az adóösszeírásban nem iparosok". E két következtetés Körmendre is illik, hiszen az adóösszeírásból bizonyíthatóan hiányzik 122 hazátlan zsellér kézművesből 112 (I), noha a körmendi születési, házassági anyakönyvek alapján itt élnek az adott időpontban (1828) a városban. Meglehetősen sokan, 72 fő, bár nevük szerepel az adóösszeírásban, mesterségüket nem jelölik, vagyis az összeírok számára nem ipa­rosok, holott például a korábban felhozott 12 iparosként nem szerepeltetett bognár­nak közös önálló céhe is van. A figyelmen kívül hagyottak többsége társadalmi státu­sát tekintve jobbágy, így feltehetően földbirtoka után adózik, bár a meg nem nevezet­tek között zsellérek is vannak, s akadnak kisebb számban nemesek is. A figyelmet­lenség nem lehet a megkülönböztetés oka, mivel az 1828. évi összeírást felülvizsgáló és hitelesítő városbíró, Lencz Ferenc maga is kézműves, a gombkötő mesterséget gyakorolja. 8. térkép. A tűzvész mértéke. Elégett épületrészek aránya, a megsemmisült zsúptetők száma 1834­ben. A telken található épületek: 1. VA elégett; 2. Vá elégett; 3. 2/3 leégett; 4. az összes épület leégett; 5. elégett zsúptető; 6. a tető nem égett le (cseréptető); 7. legalább egy szekérnyi tárolt széna elégett.

Next

/
Thumbnails
Contents