Bereczki Ibolya - Cseri Miklós (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 22. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2010)

Sári Zsolt: Egy kiállítás és muzeológiai tanulságai – Három a kislány! – Babaházak. Rendhagyó időszaki kiállítás a Skanzenban

7. kép. Rendhagyó tárlatvezetés Csákányi Eszter színművésszel (DEIM Péter felvétele) Üzemeltetés, interpretáció, programok A kiállításhoz kapcsolódva több programot dolgoztunk ki. Az állandó felügyeletet egy interpretátor látta el, aki nem­csak a műtárgyakra felügyelt, hanem a különböző interaktív kiállítási elemeket is megszólaltatta. Ezek közül ki kell emel­ni a „Gombóc Matyi" nevű társasjátékot, amelyet az eredeti - 1930-as években gyártott - alapján készítettünk el felna­gyított másolatban. 1 0 A kiállításban szerepelt egy üzenőfal, amelyen a látogatók különböző üzeneteiket fogalmazhatták meg a kiállításban szereplő kislányoknak és a múzeumnak egyaránt. Az interaktív vendégkönyv nagy sikert aratott! Állandó programelem volt a kiállítótér előtti udvarban működő „Játékudvar", ahol folyamatosan lehetett kipró­bálni, használni a különböző népi játékokat: bige, méta, rongy-, csuhé-baba készítés, gólyalábazás, ördöglakat. A kiállítást rendhagyó módon három kislány nyitotta meg: saját mesével, népdalokkal és egy speciális megnyi­tó beszéddel." A kiállításhoz tárlatvezetések kapcsolódtak, ame­lyek közül kiemelkedett egy rendhagyó tárlatvezetés Csákányi Eszter színművésszel, aki nem csak a kiállí­tást és a kiállításban szereplőket mutatta be, hanem a gyermekkorát, kedvenc játékait, olvasmányait és első öltözőjét is. A kiállítás interpretációja, a kapcsolódó programok célja a kiállítás üzenetének tolmácsolása volt. A múzeum mint üzenetküldő, a kiállítás, mint üzenethordozó, a láto­gató pedig, mint befogadó jelenik meg ebben a kommu­nikációs modellben. 10. GOMBÓC MATYI. Társasjáték. Piatnik Játékáru Gyár, Budapest. A játéktábla mezői nyolc vidám arcot ábrázolnak: Gombóc Matyit és bará­tait. Mindannyian a gombócra várnak. A játékhoz minden játékosnak egy színes golyót kell választani, majd a táblára helyezni, megforgatni a játéktábla közepén lévő fogantyút. A cél: hogy minél több gombóc a szájakba repüljön. I I. Katona Lili, Kis Boglárka és Varga Niki, budakalászi iskolások.

Next

/
Thumbnails
Contents