Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 9. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1994)
BÍRÓ FRIDERIKA-KÁLDY MÁRlA: "Serkenj fel és állíts alsó iskolákat..." Fejezetek Vas megye falusi iskoláinak történetéből I.
3. kép. Templom, paplak és mesterház Horvátnádalja központjában egy 1845-ös felmérés szerint. (A rajzokat sajtó alá rendezte: BÁLINT János) helte. Ezeket a kötelezettségeket is belefoglalták a díjlevelekbe, betartásukról az egyházi gondnokok, a kurátorok gondoskodtak, esetenként az egyházlátogató hivatalos személyek ellenőrizték. „Az épület terheit a gyülekezeti tagok hordozzák" 9 ^ írták Veleméren 1698-ban. „A házat megépíteni, bekeríteni, fenntartani a plébánia összes híveinek kell. " 92 Óladon a 18. század végén „az iskola építése és fenntartása a községet terheli." 91 ' A rábakethelyi 1779-es tanítói díjlevélben is meghatározták, hogy a tanítóházat és melléképületeit a „plébánia híveinek kell rendben tartania". 94 Karbantartási kötelezettségének tett eleget az egyházasrádóci gyülekezet is 1819-ben. „A Parochiális és Oskola Ház zsuppolására tartozik minden egész fizetéí 5, az az öt, a fél fizető pedig 2 l /% zsuppot a fellyebb említett házakhoz bevinni. Mely rendelés végrehajtatott és a zsuppolás meg történt. " 95 1804-ben Gombocz Miklós végrendeletében 400 forintot hagyott a körmendi evangélikus iskola karbantartására. Az 1840-es években szükségessé is vált az iskola renoválása. Az építkezéshez szükséges faanyagot a városi tanács engedélyével a közerdőből termelték ki. % Azokat az iskolákat, amelyekben több település gyermeke is tanult, a falvaknak közösen kellett fenntartaniuk. A körmendi evangélikus iskolába 1784-ben a nádasdi, a szarvaskendi és a katafai gyerekek is bejártak. Az iskolaépület tetejét a körmendi gyülekezet vállalta állandó javításra, „a parókia födelét raggal és zsuppolással Nádasd