Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 8. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1992)

HÁLA JÓZSEF: A barlangok mint "gazdasági épületek" (Barlangi állattartásra vonatkozó 17-20. századi adatok a Kárpát-medencéből)

Állattartásra alkalmas és alkalmatlan barlangok Nem minden barlang volt alkalmas állattartásra, csak azok, amelyek megfelelő méretűek és könnyen megkö­zelíthetőek voltak. Gyakran a képzeletbeli, természet­feletti lényektől való félelem tartotta vissza a pásztoro­kat a barlangoktól. Például: „Épen ez a hozzáférhetet­lenség teszi a barlangot a falusiak előtt rejtélyessé, s a hihetőleg itt tanyázó baglyok, denevérek éjjeli sivíto­zása szolgált az ördögmesék alapjául. A rossz szellemek éjjeli gyűlhelyét látja ugyanis a barlangban a néphit. Éjfélenkint ördögök zsivalyát, kurjongatásait hallják a pásztorok s a világért sem mernének közelében tartóz­kodni." (Ormingya, Erdélyi-érchegység, Pestera Zmeu­lui = Sárkány-barlang); „A falusi nép titkos szellemek tanyájának nézi a barlangot. . . Pásztorok nem járnak bele, s az állatok veszélyes meredeksége miatt messze elkerülik." (Csigmó, Erdélyi-érchegység, Besericu{a = Templomocska); „Egyéb jelentősége a barlangnak nincs is, ásatásom még a szokásos pásztortűzhelyeket sem mutatta ki s oly kevés vonzerőt gyakorolván mere­deksége miatt a népre, hogy még engem is kelletlenül vezettek oda fel s útközben mindenképpen visszatérésre buzdítottak." (Balsa, Erdélyi-érchegység, Pestera); 19 „Még csak annyit, hogy a nagy sötétség még a pásztoro­kat is visszariasztja a barlang látogatásától, és különösen a vízcseppek potyogása kísérteties képeket ébreszt ben­nük, még ha többen hatolnak is be. Egy fiatal pásztorsu­hancz velünk merészkedett először be, de fölizgatott képzelete annyira fogva volt a borzalmas meséktől, hogy egy világért el nem maradt volna gyertyánktól, egyedül be nem lehetett tuszkolni sehova." (Bedellő, Erdélyi­érchehegység). 21 ' Előfordult, hogy egymáshoz közel lévő barlangokról is többféleképpen vélekedtek a pásztorok, amint ezt az alábbi példák is mutatják. Nándor (Dévától délre, Po­lyána-Ruszka-havas) határában van a DeáhT Pesterii (Barlangok-hegye), amelyben több barlang található. Ezek közül némelyiket hasznosították a pásztorok, de voltak olyanok is, amelyeket messze elkerültek. Az egyik barlangban télen-nyáron 8-9 C° volt a hőmérsék­let, „E körülményt azután a falu pásztorai, meg a kecs­kék fel is használják, és nyáron a nagy meleg elől ide menekülnek, télen pedig a zord szelek haragját kerülik ki benne." 21 A falu román népe „. . . a két utóbbi bar­langban a »dracu«-t (ördögét) hiszi lakni; mely gonosz szellem szerintök onnan az oda közeledő emberek fejé­re; a sok rosszat dobja. . . Ugy féli a nép e barlangokat még ma is, hogy nem menekülnének azokba pásztorgye­rekek eső vagy nagyobb zivatarok elől, miért is talaju­kon pásztor tüzeknek semmi nyoma." 22 Háziállatok barlangokban ­különleges esetekben Háborús időkben az ellenség elől gyakran bújt meg a nép barlangokban. Ilyenkor előfordult, hogy a mene­külő emberek állataikat is magukkal vitték. ORBÁN 1. kép. A Bóli-barlang (Levelezőlap az 1910-es évekből. Zempléni Múzeum, Szerencs)

Next

/
Thumbnails
Contents