Botka Ferenc szerk.: „D. T. úr X.–ben”. Tanulmányok és dokumentumok Déry Tiborról (A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 4. Budapest, 1995)

HÁROM ASSZONY (Déry Tibor levelezése Pfeiffer Olgával, Oravecz Paulával és Kunsági Máriával) Sajtó alá rendezte: Botka Ferenc

.unsági vfMÍrui Budapest, 1956. dec. 18. (Sc/es ^^yübilyejlca ! Itt a jó kis ágyacskád, feküdjél le és jól aludjál. Jó kedvűén, frissen ébredjél és nagyon szeresd a Kisbábét! 0 is (a Kisböbe) szeret Téged, de nagyon ám! Kisböbe Budapest, 1956. XII. 18. 103 A konszolidációra törekvő hatalmat erősen zavarta az írók szellemi ellenállá­sa, s az, hogy az írószövetség élén még mindig a régi vezetés áll. Ezért a bel­ügyminiszter 1957. január 18-án felfüggeszti a szövetség működését, majd különféle cikkek jelennek meg, amelyek támadást intéznek a régi vezetőség, közte Déry Tibor ellen is. (Ld. Pesti G. László: írók szövetsége, aJwl az iroda­lom kérdései már réges-rég liáttérbe szorultak. Népszabadság febr. 2. - M.T.: Embert barátjáról... Népszabadság márc.9.) A toll offenzíváját hamarosan tettek követik. Az író lakását heteken át megfi­gyelés alatt tartják, majd április 20-án „államellenes bűncselekmény alapos gyanúja miatt" - sor kerül a letartóztatásra is. Ezzel egyidejűleg a Belügymi­nisztérium feloszlatja az írószövetséget. Böbe hamarosan megtudja, hogy férjét a II. Fő utca 70-80-ba, a rendőrség vizsgálati osztályára szállították. Csomagot juttat el hozzá az alábbi sorok kí­séretében: Budapest, 1957. ápr. 25. Jól vagyunk, mama is. Vigyázz az egészségedre. Nagyon szeretlek! Böbéd 104 Az író, aki azelőtt hetente többször is meglátogatta édesanyját, szeretné eltit­kolni a 95 éves asszony előtt letartóztatását. Ezért - Böbe közvetítésével - le­velet juttat ki hozzá, s ebben tudatja vele: egy stábbal filmezni ment a Mátrá­ba. Majd a fogság második hetében arra is lehetőséget kap, hogy feleségének írjon.

Next

/
Thumbnails
Contents