Illés László szerk.: Irodalom és múzeum. Tanulmányok az irodalmi muzeológiáról (A Petőfi Irodalmi Múzeum Évkönyve 11. Népművelési Propaganda Iroda Kiadó,Budapest, 1974)
II. A MÚZEUM KÖZMŰVELŐDÉSI MUNKÁJÁRÓL - Irodalmi muzeológia az országban - Tüskés Tibor: Az irodalmi emlékanyag védelme vidéken
anyag megőrzésére, archívum fölállítására készteti. Hasonlóképpen gondoskodni kellene arról is, hogy a Magyar Rádió vidéki stúdióiban föllelhető irodalmitörténeti értékű hangfölvételeket megőrizzék, számbavegyék, védetté nyilvánítsák. A megyei múzeumi és levéltári évkönyvek adjanak teret olyan tanulmányoknak, amelyek a helyi irodalmi emlékanyagot dolgozzák föl és publikálják. A megyei múzeumok helytörténeti osztályai általában fordítsanak nagyobb gondot — és kapjanak nagyobb pénzügyi és személyi lehetőséget — a helyi irodalmi emlékanyag gyűjtésére, földolgozására és bemutatására. Kívánatos volna, hogy az ország oly jelentős irodalmi hagyományokkal rendelkező táján, mint amilyen Pécs és Baranya, ahol az elmúlt évtizedekben nem létesült irodalmi emlékmúzeum, mielőbb kapjon teret az irodalmi emlékanyag széles körű és szervezett gyűjtése, és rendezzenek be irodalmi emlékházat, illetve emlékszobát. A legillőbb lenne Pécsett a Babits-szoba, s Baranyában, Vajszlón a Kodolányi-emlékeket, valamint az Ormánság és a magyar irodalom kapcsolatát bemutató irodalmi múzeum létesítése. Örömmel jelenthetem, hogy az utóbbi megvalósítása érdekében az első lépések már megtörténtek.