Csiszár Mirella: Színháztörténet nagyítóval. Források a magyar színjátszás történetének tanulmányozásához, 1920-1949 (Budapest, 2018)

A vidéki színjátszás a két világháború között - A Színművészeti- és Filmművészeti Kamara tervezete a vidéki színjátszás reformjára. Budapest, 1939. július 21.

nagyság[át] és a város teherbíró képességét kellett irányadónak tekintenünk, nem az egyes városok jogos, magasabb kulturális igényét. A tervezet, amelyet bár az eddigi gyakorlati tapasztalatok (bevételi lehetőség, játszási időtartam) felhasználásával, de teljesen elméleti alapon szerkesztettünk meg, számtalanszor átbeszélve azt a legilletékesebb felügyeleti hatóságunkkal, bizonyára sok javításra, átalakítás­ra fog szorulni, ebben a pillanatban egyedüli megoldásnak látszik a vidéki színészet nívójá­nak emelésére. Nyilvánvaló, hogy csak próbával, alapos munkával lehet jó előadásokat nyújtani. Nem lehet a vidéki színészektől megkívánni, hogy 2-3 próbára teljesítse ugyanazt, amit budapesti kollégája 30 próbára produkál. Hiába próbáljuk kényszeríteni az igazgatókat a mostani rend­szerben nagyobb társulatok, jobb előadások tartására, ha az igazgató a nagyobb társulatot eltartani nem tudja, a rossz színházmenet miatt kénytelen hetenként 2 premiert vagy még többet bemutatni. Midőn az érdekelt városok mélyen tisztelt vezetőségének szíves jóindulatú bírálata elé bocsátjuk jelen tervezetünket, kérjük azt olyan szeretettel mérlegelni, mint amilyen jóindu­latú szeretettel városaink a magyar színészetet eddig is felkarolták. Erre a nálunk szokatlan, merész újításra a kamara választmányát az a tarthatatlan hely­zet kényszeríti, melyben a vidéki színészet vergődik. A legkomolyabb megfontolás után is kell vállalnunk a felelősséget egy új rendszer minden hibájáért, mert a vidéki színészet jelen helyzetében semmi esetre sem maradhat tovább. Budapest, 1939. július 21. Cselle Lajos főtitkár Városi Levéltár és Kutatóintézet, Székesfehérvár IV. B. 1406. Székesfehérvár város Polgármesterének iratai, a/általános iratok. 13 968/1939. Az 1939. július 21-én még csak a tervekben szereplő elképzelést a következő évad elején már meg is valósították. A rendelkezés 1939. szeptember 24-én jelent meg a Belügyi Köz­lönyben: „Tudomás, miheztartás és további eljárás végett értesítem Címet, hogy az 1939/40. színi évadra, azaz 1939. évi szeptember hó 15-től 1940. évi augusztus hó 31-ig szóló ha­tállyal a következő színigazgatói engedélyeket adtam ki. 1. vitéz Bánky Róbert 2. Belez- nai-Unger István; 3. Ihász Aladár; 4. Inke Rezső; 5. vitéz Jakabffy Dezső; 6. Kardoss Géza; 7. Thuróczy Gyula és 8. Tolnay Andor. A cseretársulati rendszer keretében Békéscsaba, Cegléd, Debrecen, Eger, Győr, Gyula, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kassa, Kecskemét, Kispest, Miskolc, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Ózd, Pestszenterzsébet, Pécs, Sátoraljaúj­hely, Sopron, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Szombathely, Újpest, Ungvár és Veszprém városokban (téli, illetve nyári állomások) a Színművészeti és Filmművészeti Kamara által készített hely- és időbeosztási terv szerint.” 305

Next

/
Thumbnails
Contents