Csiszár Mirella: Színháztörténet nagyítóval. Források a magyar színjátszás történetének tanulmányozásához, 1920-1949 (Budapest, 2018)

Intézménytörténet - Incze Antal interpellációja a vallás- és közoktatásügyi miniszterhez a művészi körökben még mindig folyó baloldali szervezkedés tárgyában az országgyűlés képviselőházának 355. ülésén. Budapest, 1943. december 15.

Incze Antal interpellációja a vallás- és közoktatásügyi miniszterhez a művészi körökben még mindig folyó baloldali szervezkedés tárgyában az országgyűlés képviselőházának 355. ülésén Budapest, 1943. december 15. Elnök: Most kérem a jegyző urat, szíveskedjék a kultuszminiszter úrnak Incze Antal képvi­selő úr interpellációjára adott válaszát felolvasni. Vámos János jegyző (olvassa): „Nagyméltóságú Elnök Úr! Incze Antal országgyűlési kép­viselőnek a képviselőház 1943. évi november hó 10-ik napján tartott 334. ülésén a művé­szi körökben folyó baloldali szervezkedés tárgyában hozzám intézett interpellációjára adott írásbeli válaszomat további szíves eljárás végett van szerencsém Nagyméltóságoddal tiszte­lettel az alábbiakban közölni. A képviselő úr interpellációjában a művészkörökben megindult baloldali szervezkedésről tesz említést és ez ellen sürget megfelelő intézkedést. Az interpelláció indokolásában pedig kiterjeszkedik arra az összejövetelre, amelyet a Népszava című szociáldemokrata lap főszer­kesztőjének, Szakasits Árpádnak a meghívására a Népszava szerkesztőségében folyó évi ok­tóber 22-én tartottak. Az összejövetel célja - a kibocsátott meghívók szerint - az volt, hogy a »szociáldemokrata művészek és a szellemi élet demokratikus felfogású képviselői fokozot­tabb mértékben kapcsolódjanak be a munkásosztály küzdelmeibe, ezért a Szociáldemokra­ta Párt művészcsoportot kívánt alakítani«. Az említett összejövetelen néhány színművész, rendező és igazgató is megjelent, de az eddig beérkezett jelentések szerint állítólag nem volt közöttük az állami színházak egyik tagja sem. A Szociáldemokrata Párt nyilván elérkezettnek látta az időt, hogy megnyerje a maga szá­mára a művészeti életnek azokat a képviselőit, akikről úgy véli, hogy a párt világnézetével és politikai törekvéseivel rokonszenvezni tudnak, vagy akikről feltételezi, hogy olyan vál­tozásokban hisznek, amelyekből a Szociáldemokrata Párthoz való kapcsolat címén egyéni előnyöket lehet biztosítani. Művészi szempontból egyáltalán nem örvendetes jelenség, ha a művészek a napi poli­tika mozgolódásainak eszközeivé válnak és a művészet tisztultabb világából leszállva olyan törekvések szolgálatába lépnek, amelyeknek végső célját maguk sem látják tisztán, és ame­lyeknek jelentősége tekintetében a napi politika kérdéseitől jórészt távol élő művészeket lehet talán a legkönnyebben megtéveszteni. A napi politikába vegyülő művészek rendszerint saját tehetségük, szorgalmuk vagy sze­rencséjük hiányain akarnak a politikai érvényesülés útján segíteni A képviselő úr által fel­említett esetben azonban jó nevű és tehetséges művészek is szerepelnek, ami méltán kelthet megütközést, mert érvényesülésüknek ilyen úton képzelt alátámaszthatására semmi szüksé­gük nincs, és mert a napi politika a művészek teljesítőképességét aligha fokozza. Politikai szabadság ürügye alatt színész vagy színházi ember nem lépheti át azokat a korlátokat, amelyeket a nemzeti szellem és a keresztény erkölcs követelményei jelölnek meg. 259

Next

/
Thumbnails
Contents