Forrai Ibolya szerk.: Egy pesti polgár Európában - Negyvennyolcas idők 3. (A Néprajzi Múzeum forráskiadványai 6; Budapest, 2000)

GIERGL HENRIK ÜVEGMŰVES ÖNÉLETÍRÁSA, ÚTIJEGYZETEI ÉS NAPLÓI 1845-1865 - Utazásom leírása és naplóm 1845, 46 és 47/48 három esztendejében (Ford.: Gelley Andor) - Második rész

rész a Hallei és Grimmai kapu közötti park. A mesterséges Schnekenbergen áll Gellert emlék­műve. Ezen a vártéren kívül a külvárosok köralakban veszik körül a várost. ­Látnivalói: a Miklós-, a Tamás-, a Pál- és a ./ónos-templom. A Pleissenburg a Petersthor mellett; a Móric választófejedelem által építtetett Citadella; magas, vaskos kerek tornyán ta­lálható most a Csillagvizsgáló. - Mellette van egy szép új Kaszárnya. Továbbá az új, nagyszerű Postahivatal. Az Egyetem épülete. Az Irodalmi Múzeum. A Polgári iskola. A Városháza. A né­met könyvkereskedő' börze. Lipcse híres 3 vásáráról, itt van a német könyvkereskedelem köz­pontja. Bizonyos, hogy egyetlen más városban sincs ennyi könyvkereskedés, mint itt, de könyvnyomda is nagyon sok van, ezek között a Brockhaus-féle a leghíresebb. — / [U/262] Éppen a vásár után érkeztünk Lipcsébe, ezért is volt még annyi idegen a városban, és na­gyon élénk volt a forgalom. Nagyon sok nagy szálloda és más grandiózus épület van itt, jó ízlés­sel építve. A várost gázzal világítják. A Vásártéren (a Petersthor előtt, a Vártéren) még sok bódé, házikó és árusítóhely állt - rész­ben szobor-, anatómiai, természettudományi és más múzeumok, továbbá panorámák, mena­zsériák, vendéglők s í. t. is álltak még, mind a vásárból maradtak vissza. Este színházba mentünk. Nagyon tetszett, a „Rómeó és Júlia" 1 '' operát igen jól adták elő. Walter kisasszony, császári és királyi K. K. udvari opera- és würtembergi királyi kamara­énekesnő'játszotta Rómeó szerepét. Igazán szép Rómeó volt, magam is beleszerettem volna. — Kedden, október 19-én mondtunk istenhozzádot Lipcse szép városának és reggel 6 órakor vonatra ültünk. Mivel akkor ilyen korán még sötét volt, és a pályaudvarra vezető utat nem is­mertük pontosan, egy éppen az utcán menő masamód 30 leánytól kérdeztük az utat, aki szíves­ségből elkísért odáig. — Hogy masamód leány volt, azt szavaiból tudtam meg; ilyen korán ment munkába. Hogy szép volt-e, azt a sötétben nem láthattam, de azt gondolom, hogy igen. ­Elutazásunk napján ünnepelték meg a városon kívül a lipcsei csata évfordulóját. — Fél 2 órakor érkeztünk Berlinbe, és útközben a következő városok mellett haladtunk el: elő­ször Halle, aztán Göthen. melynek 6000 lakosa van. Az itteni pályaudvaron találkoznak a Magdeburgból, Berlinből és Lipcsé­l)ól jövő vasútvonalak. A város a Ziethe mellett fekszik, az Anhalt—Cöthen hercegség székhelye. — / fU/263] Dessau az Anhalt-Dessau hercegség fő- és székvárosa, a Mulde partján fekszik, 12 000 lakosa van, barátságosan és szépen épített város, termékeny vidéken felszik. Dessau 2 részre oszlik, az Ó­és Újvárosra, továbbá 4 külvárosa van. A folyón egy hatalmas kőhíd vezet át. ­Wittenberg nagyon régi város és erődítmény, 9000 lakosa van, az Elba partján fekszik, melyet egy 1000 láb hosszú híd ível át. A város az által vált híressé, hogy itt élt és működött Martin Luther. Feltehetőleg / Cupuletti ed i Montecchi, Vincenzo Bellini operája. Kalaposnó'.

Next

/
Thumbnails
Contents