Garam Éva szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum régészeti kiállításának vezetője - Kelet és Nyugat határán - A magyar föld népeinek története (Budapest, 2005)

Az egykor élt embereket körülvevő természeti környezet (T. Bíró Katalin, Medzihradszky Zsófia, Torma Andrea, Vörös István)

3. A növényzet egy lehetséges rekonstrukciója a növénymaradványok és a virágpor alapján: vízparti környezet a késő jégkorszak idején vízinövények nádas zsombékos mocsár vízparti égerfás nyílt víz vidrafű enyves éger zsombéksás gyékény hólyagos sás csillárkamoszat tavi káka szőrös nyír gyűrűs süllőhínár ágas békabuzogány gyepes sás békaszőlő erdei fenyő makrofosszíliák makro fosszíl iák makrofosszíliák+pollen pollen álló takaró borította a jégmentes területeket. Az interglaciális szakaszok kezdetén a hőmérsék­let emelkedésének hatására napfénykedvelő lágyszárúak, cserjék és fák kerültek előtérbe. Jellemzőik, hogy gyorsan nőnek, reprodukciós képességük igen jó, már fiatal korukban bő ter­mést hoznak, rövid életűek, terjedési sebessé­gük gyors, alkalmanként több, mint 1 km éven­te. Ilyen fajok például a nyír, a nyár és a fűz. Az interglaciális ciklus középső fázisában olyan fák terjedtek el, amelyek lassabban nőnek, vi­szonylag későn fordulnak termőre, de hosszú életűek. A termés nem kerül messzire, ezért ter­jedési sebességük is alacsonyabb, árnyéktűrők, ezért zártabb erdőket képesek kialakítani. Ilyen fák a tölgy, a szil és a hárs. A ciklus utolsó sza­kaszának fái szintén felnőtt korban fordulnak termőre, reprodukciós képességük közepes, ár­nyéktűrők, saját koronaszintjük alatt is képesek megújulni, hosszú életűek, vándorlási sebessé­gük kicsi. Ilyen a lue, a jegenyefenyő és a lom­bos fák közül a bükk. A Kárpát-medence növényvilágának képe kisebb-nagyobb mozaikdarabokból, a mag- és termésvizsgálatokból, a makrofosszília-, illetve virágporelemzésekből rajzolódik ki (3. kép). Áttekintésünket az első emberi megtelepe­dést bizonyító magyarországi lelőhely, Vértes­szőlős korában kezdjük. A Mindéi glaciális elején hazánkban élt előember környezetében éger, fűz és nyárfák nőtték be a vizenyős terü­leteket, a tölgy-szil ligeterdőkben virágzott a kutyabenge, a kecskerágó, ribizli, varjútövis. A fákra felkúszott a komló és a ligeti szőlő. A réteken színpompás növények, fehérmájvirág, sárga boglárka, illatos, fehér legyezőfű nyílt. A távolabbi hegyoldalakat nyírrel és erdei fenyő­vel elegyes tölgyesek népesítették be, cserje­szintjükben mogyoróval, orgonával. Ezekben az erdőkben, védett helyeken még fennmarad­hatott a dió, az ostorfa és a komlógyertyán. A növények igényei alapján mintegy 21-28 °C júliusi és -3 °C-nál nem hidegebb januári kö­zéphőmérsékletre következtetünk. A Mindéi glaciális hűvösebb szakaszaiban gyertyános-lucos erdők éltek a hegyekben, s e

Next

/
Thumbnails
Contents