Kreutzer Andrea - Makai Ágnes szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 10. (Budapest, 2008)

KÖZLEMÉNYEK - JAKUSCH GABRIELLA: Magyarország „november 16-án örök időkre szóló nemzeti ünnepet tartson" - Egy emlékezetes dátum: 1918. november 16.

ünnepeket töröljük. Végre beterjeszti a Nemzeti Tanács végrehajtó bizottsága azt a ha­tározatijavaslatot, amelyhez az önök hozzájárulását kéljük. " 12 Károlyi Mihály felkérte Nagy Györgyöt, a Köztársasági Párt vezérét, a Nem­zeti Tanács jegyzőjét, hogy olvassa fel a szikratáviratot, amelyet később a Nem­zeti Tanács felhatalmazásával minden nemzetnek elküldtek. A táviratban biztosí­tották a feleket arról, hogy Magyarország nem kíván terjeszkedő politikát folytat­ni, békés egymás mellett való életet hirdetett: „Ezzel a reménységgel lép a mai nap a Magyar Köztársaság minden civilizált nemzet elé és ehhez a szent és nagy törekvéshez kéri a demokrácia örök szolidaritása nevében jóindulatukat és támogatásukat. " H A Nemzeti Tanács öt cikkelyből álló Néphatározatot hozott, amely deklarálta az új államforma alapjait, és előre vetítette azokat a feladatokat, amelyeknek meg­oldása a továbbiakban feltétlenül szükséges volt. Ezek fektették le azokat az alap­elveket, amelyek mentén elképzelték a köztársaság jövőjét. Az I. cikk tartalmazza, hogy Magyarország minden más országtól független és önálló népköztársaság. A II. cikk előírja, hogy a népköztársaság alkotmányát az új választójog alap­ján sürgősen egybehívandó alkotmányozó nemzetgyűlés állapítja meg. A magyar országgyűlés képviselőháza és főrendiháza feloszlik és megszűnik. A III. cikk a hatalom gyakorlásával foglalkozik: Addig, míg az alkotmányo­zó nemzetgyűlés másként nem határoz, az állami főhatalmat Károlyi Mihály el­nöklete alatt álló népkormány gyakorolja a Nemzeti Tanács intéző bizottságával egyetemben. AIV. cikk azoknak a feladatoknak az összességét tartalmazza, melyek azonnali megoldást sürgetnek: ,¿4 népkormány alkosson sürgőse?! néptórvényeket: 1. Az általános, titkos, egyenlő közvetlen és nőkre is kiterjedő nemzetgyűlési, törvényha­tósági és községi választójogról 2. a sajtó szabadságáról 3. a nép esküdtbíróságáról 4. az egyesülés és gyüilekezés szabadságáról 5. a földmíves népnek földhöz juttatásáról. Ezeket a törvényeket léptesse a kormány sürgősen életbe és hajtsa végre." Az V. cikk a korábbi törvények hatályával és érvényességével foglalkozik: az ezzel ellenkező törvényes intézkedések hatálya megszűnik, minden egyéb tör­vényes intézkedés hatályban marad. 14 Az ünnepi ülés befejeztével a honatyák 12 órakor kivonultak az Országház elé, ahol a környező utcákon és a téren összegyűlt, feszülten várakozó sokaság előtt 12 Magyarország, 1918. november 17. 13 Budapesti Hírlap, 1918. november 17. 14 November 23-án közzé is tették az első néptörvényt, mely biztosította a követelt széles körű választójogot. A reformok a nehéz pénzügyi és gazdasági helyzetben lassan vagy egyáltalán nem bontakoztak ki. Elfogadták a törvényt a szé)lás- és sajtószabadságról, a gyülekezési szabadságról, az általános, titkos, nőkre is kiterjedő választójogról, új választást azonban ennek alapján nem tartottak.

Next

/
Thumbnails
Contents