Erdei Gyöngyi - Nagy Balázs szerk.: Változatok a történelemre, Tanulmányok Székely György tiszteletére (Monumenta Historica Budapestinensia 14. kötet Budapest, 2004)

Antikvitás és régészet - ZÁDOR JUDIT: Topográfiai változások Budán, a Szentháromság tér környékén a pincekutatások tükrében

4. kép. A Szentháromság téren talált sziklaüregek vázrajza, 1899. Budapest Főváros Levéltára. (A halvány vonalas terület az 1897-es talajsüllyedés, a vastag vonalas rajz pedig az 1899. évi kutatás felmérése.) A munka eredményeként jelentős középkori falmaradványok kerültek elő. A Tárnok utca és a Szentháromság utca találkozásánál középkori lakóházak pincemaradványai jöttek napvilágra. Tehát bizonyított tény, hogy a Haüy-Rabatta 1697-es felmérésén, a jelenlegi tér helyén jelölt sűrű telekosztás megfelel a valóságnak. További régészeti feltárások eredményei tisztázták a tér középkori beépítettségét. Az 1968-as csatomázási munkák során a Szentháromság-szobor közelében találták meg a város középkori vízvezetékének ciszter­náját. A ciszterna kváderfalazású volt, téglaboltozata a 19. században épült. Belsejének betöltéséből közép- és török kori leletanyag került elő. Északi és déli irányban vízvezeték-csövek ágaztak ki belőle, amelyek a közép­kori Buda lakóházai felé vezettek. 15 A tér keleti és nyugati részén sziklába vájt pince- és téglaboltozat-maradványok kerültek 15 Zolnay László: Szentháromság tér. In: Budapest Régiségei XXIII. (1973) 276.

Next

/
Thumbnails
Contents