Erdei Gyöngyi - Nagy Balázs szerk.: Változatok a történelemre, Tanulmányok Székely György tiszteletére (Monumenta Historica Budapestinensia 14. kötet Budapest, 2004)

Antikvitás és régészet - ZÁDOR JUDIT: Topográfiai változások Budán, a Szentháromság tér környékén a pincekutatások tükrében

elő. A Nagyboldogasszony-plébánia északi - Béla - tornyától néhány méterre, a jelenlegi úttest alatt a kutatások során boltozott középkori pincema­radványokra bukkantak. 16 A Szentháromság-szobortól északkeletre, a Haüy-Rabatta felmérés 182. számú telkén a 2000­ben történt talajsüllyedéskor középkori kút- és fal­maradványok kerültek felszínre. (5. kép) Tehát a pincefeltárások, régészeti ásatások bebizonyították, hogy amíg a Vámegyed észa­ki oldalának hosszanti utcahálózata (Úri utca, Országház utca, Fortuna utca, Táncsics Mihály utca) nagyrészt követte a középkori beépítési rendet, addig a Szentháromság tér és környéke el­tér az eredeti középkori telekosztási rendszertől. A Tárnok utca - Szentháromság tér középkori be­építésének, telekosztás- rendszerének elemzésével végigkísérhettük azt a folyamatot, amelyben a Nagyboldogasszony-templom előtti, egykor sűrű beépítésű lakóterület térré változik, ugyanakkor a középkori Buda egyik legfontosabb piactere, a „Fűszeresek sora" zártsorú beépítésű utcává - a Tárnok utcává - fejlődik. A Tárnok utca kialaku­lása, beépítése hosszabb folyamat, ugyanakkor a Szentháromság tér formájának létrejötte az 1686­os ostrom pusztítása után egy gyorsabb átalakulás eredménye. Buda középkori városképének megrajzolásá­hoz az okleveles emlékek, régészeti feltárások és az épületek műemléki kutatásának eredményei nyúj­tanak segítséget. A komplex várostörténeti feldol­gozás komoly előrelépést jelent a város középkori topográfiájának, alaprajzi rendszerének, utcaháló­zatának, telekosztásának megrajzolásához, továbbá a telkek beépítésének, az épületek alaprajzának rekonstruálásához. Az eddig elvégzett levéltári és régészeti kutatások mellett elengedhetetlen a házak alatti, azok legkorábbi építési periódusában készült pincék feltárása és dokumentálása. p .»• r 4/ 'p /9 Szentháromság p tér Ti C 3 N If) 5. kép. A Szentháromság téren előkerült pincemaradványok felmérési rajza. A rajzokat Kuczogi Zsuzsanna készítette. H. Gyürky Katalin : Szentháromság tér. In: Budapest Régiségei XXIII. (1973). 277.

Next

/
Thumbnails
Contents