1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - Dr. Koós Zoltán

572 fogadta el. Nyitra és Nagyszöllős kivételével az összes vitás terüle­teket Magyarországhoz csatolták vissza. November 2-án az esti órák­ban a fővárosban és országszerte mindenütt tomboló lelkesedéssel vették tudomásul' a bécsi döntést, amelyet Kánya Kálmán és Teleki Pál személyes sikerének tekintettek. Eredményekben olyan gazdag külügyminiszteri működésének hetedik esztendeje kezdetén, 1938 december 10-én, az ország politikai közvéleményének legnagyobb saj­nálatára, egészségi okokból lemondott külügyminiszteri tárcájáról. Az államfő feltűnően meleg kéziratával búcsúztatta. Kánya Kálmán ettől kezdve a felsőházban, amelynek már régebben örökös tagja lett, fejtett ki figyelemreméltó működést. A felsőház Károlyi Gyula gróf lemondása után a külügyi bizottság elnökének választotta és az új országgyűlésen újból őt állították a felsőház külügyi bizottságának élére. Pályája során sokszor érte elismerés és kitüntetés. Magyar királyi titkos tanácsos, tulajdonosa a Magyar •Érdemrend nagy­keresztjének, a pápai Nagy Szent Gergely-rend, az olasz Szent Móritz­és Lázár-rend, a lengyel Polonia Restituta-rend, a spanyol Katholikus Izabella-rend és a német Sas-rend nagykeresztjenek, a Máltai Lovag­rend magisztrátusi keresztjének, a bolgár Szent Sándor-rend, az osztrák Érdemrend, a portugál Krisztus-rend, a finn Fehér Rózsa­rend és a sziámi Fehér Elefánt-rend nagykeresztjének, a szász Ernestiniai házirend II. középkeresztjének, a montenegrói Daniló-rend III. osztályának és az angol Koronázási Emlékéremnek. Dr Koós Zoltán 1883-ban született Monoron. Evangélikus, nős, kormányfőtanácsos, a Magyar Földhitel­intézet nyugalmazott vezérigazgatója. A buda­pesti tudományegyetemen szerezete meg a jogi doktori oklevelet, azután a berlini és a párisi egyetemen folytatott közgazdasági tanulmá­nyokat. 1909-ben, amikor ügyvédi vizsgát tett, mint jogtanácsos az egykori Magyan Földhitel­intézet szolgálatába lépett. 1921-ben mint igaz­gató az intézet pénzügyi osztályának élére ke­rült, 1924-ben pedig az intézet vezérigazgatója lett. A magyar köz­gazdasági élet egyik igen képzett s tekintélyes szavú vezető egyéni­sége. A kormányzó közéleti érdemeiért 1923-ban kormányfőtaná­csossá nevezte ki. A Budapesti Áru- és Értéktőzsde tanácsának alel­nöke. Tagja a „Darányi Ignác" Agrártudományos Társaságnak, a Magyar Racionalizálási Bizottságnak és a Magyar Szabványügyi Intézet igazgatóságának, a Magyar Gazdaságkutató Intézet és a Külügyi Társaság elnöki tanácsának, a Pénzintézeti Központ és az Országos Földhitelintézet igazgatóságának. A 36-os országos gaz­dasági bizottságnak megalakulása óta tagja s legtöbb esetben elő­adója is.

Next

/
Thumbnails
Contents