1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.
A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - Nemes Albert gróf - ujfalusi Némethy Károly dr.
175 Nemes Albert gróf 1866-ban született Bécsben, földbirtokos ny. rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter, valóságos belső titkos tanácsos. Jogi tanulmányainak befejezése után diplomáciai tanulmányokat végzett s külügyi szolgálatba lépett. A quirináii nagykövetségen kezdte pályáját mint attasé. Rómából Berlinbe került, itt nyerte el a titkári rangot s innen követségi tanácsosi cimmel Konstantinápolyba helyezték át. 1908-ban nevezték ki rendkívüli követté és meghatalmazott miniszterré, ekkor Parisban működött, de közvetlenül az olasz hadüzenet előtt vissza került a quirináli nagykövetségre. A háború alatt a württenbergi, badeni és hesseni udvarokhoz nevezték ki követnek, a háború után pedig ismét quirinálnál képviselte az országot 1926 végéig, amikor nyugalomba vonult. A Lipót-rend lovagja, a Ferenc József rend és Szent István rend középkeresztjének tulajdonosa. A főrendiháznak is tagja volt, a felsőházba kormányzói kinevezés alapján került. ujfalusi Némethi/Károly dr. 1862-ben született BerettyóüjÍFalun. Ref. nyűg. belügyi államtitkár, valóságos belső titkos tanácsos. Főiskolai tanulmányait a budapesti tudomány egyetemen végezte el, itt avatták a jog és államtudományok doktorává. Állami szolgálatba lépett s pályáját 1884-ben kezdte meg a belügyminisztériumban. Soronkivül haladt előre, 1899-ben mint miniszteri osztálytanácsos a minisztériumnak akkor szervezett kodifikációs osztályának élére került s azt két évtizeden át vezette, de emellett a városi és községi ügyeket is irányította. A közigazgatási reformmunkálatokban nagy része volt, ő készítette elő többek között a közigazgatási bíróságokról, a községi közigazgatási tanfolyamokról, a közigazgatási eljárás egyszerűsítéséről, a vármegyei alkalmazottak illetményeinek rendezéséről, a városok fejlesztéséről, a választói jogról szóló törvényeket és a vármegyei reformjavaslatokat. 1910-ben a minisztérium adminisztratív államtitkára lett. Miniszterei mindegyikének bizalmát élvezte; Hieronymi Károlynak, Széli Kálmánnak, Tisza Istvánnak, Sándor Jánosnak, Wekerle Sándornak meghitt munkatársia. volt. Érdemeinek elismeréséül több ízben részesült legfelsőbb kitüntetésben; tulajdonosa a Fe-