Nógrád, 1987. augusztus (43. évfolyam, 180-204. szám)

1987-08-10 / 187. szám

•k ___ r ...-........-tzrrr:.--,.................­orXiri Labdarúgó NB II. Döntelen az őszi nyitányon Lépés­hátrányban Vasárnapi pihend zárás előtt ///. HWXGAROIL FÉRFI EGYÉ1XI SAKK~ VILÁGRAJDÍOKI ZÖM KÖZ/ DÖiXTŐ 1987. Július 16 - augusxlus //. HOTEL KtSTÉLI SZIR.4K Ajkai Hungalu—SBTC 1—t (0—0) Ajka, 3000 néző, v.: Már­ton. Ajkai Hungalu: Bujtor — Hellenczer, Puskás, Nagy M., Reiner — Kovács I. A, Be­lényesi, Kaphegyi — Cser- na, Dómján, Udvardi. Edző: Szőke Miklós. SBTC: László — Babcsán, Fényes, Mákos, Kajli — Si­mon, Veres, Lipták — Ko­vács, Kiss, Hunyás. Edző: Toldi Miklós. Csere: Kovács I. A. he­lyett Nagy T., a 46., Kiss helyett Sváb, a 63., Hunyás helyett Sági a 70. percben. Gól: Kiss az 55., Dómján a 61. percben. Sárgalap: Mákos a 35., Kovács I. A. a 37., és Kajli a 79. percben. Szögletarány: 9—4 (4—1) a Hungalu javára. Nagy iramban kezdett az újonc hazai csapat. Már a harmadik percben veszélyez­tették a vendégek kapuját. Cserna beadása után nehe­zen tisztáztak a tarjáni vé­dők. öt perccel később Nagy Miklós távoli lövése alig szállt mellé. A 22 perc­ben Kisst buktatták az Ajka védői., a 18 méteres szabad­rúgást Lipták, a jobb oldali lécre lőtte. Többet támadott a hazai csapat, de a ritka vendégtámadások — főleg Kiss révén — mindig gólve­szélyt jelentettek a hazaiak kapujára. A 33. percben gyors tarjáni támadás Hu­nyás 15 méteres lövését véd­te bravúrral Bujtor. Szünet után a vendégeik léptek fel támadólag. A 49. percben a lesre játszó ajkai védőket becsapva, Babcsán tört kapura, lövése azonban centiméterekkel elkerülte a kaput. Az 55. percben ismét a kitörő Kisst vágták fel a kaputól 18 méterre. A sza­badrúgást Veres végezte el, Bujtor a jobb felső sarakból kapufára ütötte a labdát, amely a szemfüles Kiss elé pattant, s a tarjáni közép­csatár a jobb alsó sarokba gurította a vendégek vezető gólját. 0—1. A 61. percben egyenlítettek a hazaiak. Cserna szép cselekkel hú­zott el a bal oldalon, be­lőtt labdáját Dómján előre vetődve a kapu bal oldalá­ba fejelte. 1—1, A 74. perc­ben Nagy Tamás beadása után Belényesi óriási lövé­sét remek érzékkel hárí­totta a tarjániak kapuvédő­je. Tíz perccel a befejezés előtt Udvardi lövése már Lászlón is túljutott, de Fé­nyes a gólvonal előtt még ki tudta vágni a mezőnybe a labdát. A sok esőtől még mindig csúszós talajú pályán nagy iramban kezdett a Hungalu. A vendégek láthatóan a já­ték lassítására törekedtek. Ritka ellentámadásaikat fő­leg a rutinos Kissre építet­ték. A gyorsan született két gól után fölénybe került a hazai csapat, a vendégek vé­delme azonban magabizto­san állt a lábán és jól rom­bolta a hazaiak próbálko­zásait. A lendület és a ru­tin párharcából végül is igazságos pontosztozkodás született. Jók: Reiner, Dómján, il­letve László, Fényes, Kiss. Szőke Miklós: Igazságos eredmény született. Toldi Miklós: Újonnan ala­kuló csapatom egy igen jól játszó Ajka otthonából érté­kes pontot szerzett. Molnár István A labdarúgó NB II. to­vábbi eredményei: Eger SE —DVTK 1—0, Nagykanizsa —Bp. Volán 2—1, Szeged— Dunaújváros 1—0, Ganz- MÄVAG—Szolnok 0—1, Kecskemét—Csepel 1—0, Komló—Metripond 4—2, Nyíregyháza—Veszprém 1—0, Kazincbarcika—Ózd 0—1, III. kér. TTVE—Szekszárd 0—1. A bajnokság állása: 1. Komló 1 1 . _ 4-2 2 2. Nagykanizsa 1 1­­2-1 2 3. Eger SE 1 1­­1-0 2 Szeged SC 1 1 _­1-0 2 Szolnok 1 1 _ . 1-0 2 Kecskemét 1 1­. 1-0 2 Nyíregyháza 1 1­. 1-0 2 Ózd 1 1­­1-0 2 Szekszárd 1 1­­1-0 2 10. SBTC 1­1­1-1 1 Ajka 1 _ 1 _ 1-1 1 12. Bp. Volán 1­­1 1-2­13. DVTK 1 _ _ 1 0-1 _ Dunaújváros 1­_ 1 0-1 _ Ganz-MAVAG 1­­1 0-1 _ Csepel 1­­1 0-1 _ Veszprém 1­­1 0-1­Kazincbarcika 1 .­1 0-1 _ ni. kér. TTVE 1­­1 0-1 _ 20. Metripond SE 1­­1 2-4­Nemzetközi mérkőzések Hazai sikerek SKSE—Lucenec 2—0 (1—0) Salgótarján, tóstrandi pá­lya, 100 néző, v.: Mohácsi. SBTC: Horváth (Szőke) — Szoó, Répás (Veres), Básti — Kökény (Szűcs), Földi, Jeck. Felkészítő: Mihalik Ferenc. Gl.: Földi (3), Szoó, Ve­res,. Básti, Dávid (11-ből), ill.: Hoffmann. Az SBTC öregfiúk ezen a találkozón ünnepelte fenn­állásának tizenöt éves év­fordulóját. Ebből az alka­lomból a legendás nagy csa­pat öregjei közül újra felöl­tötte a klub fekete-fehér mezét Szojka és Dávid. Az alsóbb szintű bajnokságibain játszó NSZK-beli gárda, az első játékrészben még jól tartotta magát, de végül gólokban is jelentkezett a két csapat közötti klasszis­különbség. Mihalik Ferenc: Az ellen­fél lehetett volna erősebb, de így is szépen ünnepeltük 15 éves fennállásunkat. P. L. Salgótarján, 100 néző, v.: Ágoston. SKSE: Somod! — Bozó, Hajdú, Bódi K. (Tőzsér Zs.), Kecskés — Tóth Zs., Bérezi, Sipkó (Palkovics), Németh Cs. — Bódi Gy. (Baja), Tő­zsér F. Edző: Horváth Gyu­la. 32. p.: Bódi Gy. kihasz­nálva a vendégvédelem meg­ingását, főitt szemfüles gólt. 1—0. 71. p.: Németh Cs. balról beívelt szögletére Tőzsér Zs. mesterien emelkedett fel, s a hosszú sarokba fejelt. 2—0. A jó játékerőt képviselő szlovák területi ligában ját­szó vendégek végig egyen­rangú partnerek voltak. A hazaiakat dicséri, hogy ke­ménységben és mezőny­munkában is felvették a versenyt ellenfelükkel, ke­vés helyzetükből szerzett góljaik, s ezzel győzelmük pedig ígéretes a bajnoki nyitány előtt. Jók: Somodi, Bozó, Haj­dú, Kecskés, Németh Cs., Bódi Gy., Tőzsér Zs. SBTC öregfiúk— Adelschofen 7—1 (2—0) Jelenet az SBTC-öregfiúk jubileumi mérkőzéséről. A „rab­lóból lett pandúr” Szoó gyakran vállalkozott felfutásokra, s ő nyitotta meg a „Stécé”-gólok sorát is. A pénteki függőnapot követően, szombaton teljes fordulóban ültek asztalhoz Szirákon a fekete-fehér koc­kák lovagjai. A magyar Por- tisch számára nem a légked­vezőbben alakultak az ered­mények. Miután az angol Nunn megszerezte a teljes pontot Allan ellen, a ma­gyar nagymester lépéshát­rányba került, s lecsúszott a továbbjutást jelentő „dobo­gós” helyről. A befejezést jelentő két fordulóban — immár sokadszor — ismét szüksége van a bravúrrá célja eléréséhez. A szombati utolsó előtti forduló játéknapja sem ho­zott változást az élmezőny­ben. A legnagyobb érdeklő­dés a Portisch—Nunn játsz­ma iránt nyilvánult meg. Végig kiélezett, pattanásig feszült légkörben a sötét bá­bukat vezető angol jól sze­relte le Portisch támadásait, így a magyar nagymesternek meg kellett elégednie a dön­tetlennel. Miután az izlandi Hjartarsonnak és a szovjet Szalonnak nem okozott gon­dot a két sereghajtó Allan és De la Villa legyőzése, a dön­tés a hétfői utolsó fordulóra marad. Vasárnap, a függőjátsz­máknak kellett volna követ­keznie, de miután az előző fordulóban minden játszmát befejeztek, ezen a napon szü­netelt a sakkórák kattogása. Ki-ki sajátos módját válasz­totta a pihenésnek- Egyesek a Hungaroringen követték figyelemmel a száguldás sze­relmeseinek ádáz csatáját, mások a teniszpályán élvez­ték az augusztusi napot, s aikadlt olyan versenyző is, atkái szállodai szobájába zárkózva, bizonyára ellenfeléből ké­szült a zárófordulóra. Mert nagy a tétje a hétfői zárónapnak. A magyar nagy­mesternek teljes pontra van szüksége a továbbjutást je­lentő helyezés kivívásához. Ebben a jugoszláv Velimiro. vicsot kell legyőznie. Érde­kes küzdelmet ígér a vezető Hjartarson Beljavszkij elten vívott partija. A szovjet sak­kozónak — győzelem esetén — papíron még van esélye a felzárkózásra. Bizonyára Nunnak is meg kell izzadnia az amerikai Christiansen el­len. A legkedvezőbb Szalov pozíciója. Ő a „gyengébb” képességű tunéziai Bouaziz ellen biztosítja továbbjutá­sát. A verseny állása az utolsó forduló előtt: Hjartarson 12, Szalov, Nunn 11,5—11,5. Por­tisch 11, Beljavszkij 10,5. An- dersson 10, Ljubojevics 9, Christiansen 8,5, Benjamin 8, Todorcsevics, Marin, Velirni- rovics 7,5—7,5, Mliltes 7, Flieair. Adorján 6—6 Bouaziz, De la Villa 4,5—4,5, Allan 1,5 pont. A záróforduló párosítása: Nunn—Christiansen, Velimi- rovics—Portisch, Hjartarson —Beljavszkij, De la Villa— Allan, Bouaziz—Szalov, An- dersson—Benjamin, Adorján —Milos, Marin—Ljubojevics, Flear—Todorcsevics. Mansell-dráma Piquet ismételt Vasárnap délelőtt mes, napsütéses időben dúlhattak útnak mindazok, akik a Forma—1-es autós­világbajnokság 9. futamá­nak, a II. Magyar Nagydíj­nak megtekintését választot­ták szórakozásul. A Hunga- roring kapuit reggel 7 óra­kor nyitották. Ekkor már több százan vártak bebocsá­tásra, s a délelőtti bemele­gítőedzést már több tízezren kísérték figyelemmel. Ez­úttal is Mansell és Berger volt a leggyorsabb, de egyi­kük sem tudott 1:30 percen belülre kerülni. Délben volt az ünnepélyes megnyitó. Urbán Lajos köz­lekedési miniszter, a II. Ma­gyar Nagydíj fővédnöke kö­szöntötte a vb-futam részt­vevőit, a megjelenteket, majd megnyitotta a rendezvényt. Ezután felhangzott a Ma­gyar Himnusz. ☆ Jackie Stewart, a három­szoros brit Forma—1-es au­tós világbajnok, aki pálya­futása során 27 futamgyő­zelmet ért el, tv-kommentá- tórként érkezett a Hungaro- ringre. — Van összehasonlítási alapom, az elmúlt évben is élőben láttam a Magyar Nagydíjat. Már akkor na­gyon jó benyomásokat sze­reztem. Egy év alatt történ­tek módosítások, javítások. Csak azt mondhatom: le a kalappal a magyarok előtt. Ismételhetem tavalyi véle­ményem: nagyon jónak tar­tom a pálya vonalvezetését. Biztonságos, mert óránkénti 150—160 kilométeres átlag- sebességnél nem tehet na­gyobbat elérni- Ilyenre kel­lene átalakítani a többi ver­senyhelyszínt is. ☆ A 26 versenykocsiból’ álló mezőny 14.30 órakor kezdte a bemelegítőkört majd mind­járt utána 76 körös vb-fu- tamot. A pályarekordot tartó Mansell rajtja ragyogóan si­került az első kör után ő vezetett Berger és Alboreto előtt. A Williams és a Fer­rari páros küzdelembe kez­dett legelői Mansell és Ber­ger, mögöttük Alboreto és a brazil Piquet vívott külön csatát. Elsőnek a japán Naka- jima állt ki, majd Bergei is félreállt, feladta a küz­delmet. A negyedtávnál már hatan hiányoztak. ☆ Sok változás nem történt az élbolyban. Ez nem külö­nösebb meglepetés, mert a 4014 méteres körpályán az előzésre csupán egy-két he­lyen kínálkozott alkalom. A 38. kör után a 11. futamgyő­zelmére törő Mansell előnye 13 másodperc volt az idő­közben második helyre fel­zárkózó Piquet előtt. Albore­to a, 44. körben műszaki hi­ba miatt kiállt, így a reme­kül kezdő Ferraris remények végleg elszálltak. A 45. kör után Mansell, Piquet és Senna birtokolta az első 3 helyet. A 60. kör után az első hármasban nem történt vál­tozás, viszont a világbajnoki címet védő Prost feljött a 4- helyre, utána Boutsen és Patrese következett. Kiesett közben az olasz de Cesaris a brit Brundle és a fran­cia Alliot is. A hajrát már csak 16-an kezdték. ☆ A 70. kör váratlan fordu­latot hozott, a magabizto­san vezető Mansell előbb le­lassult, majd kiállt. Jobb hátsó kereke hagyta cserben, pontosabban az azt rögzítő csavarok egyike levált. Emi­att kacsázni kezdett a kocsi, a folytatásról szó sem lehe­tett. A tavalyi Magyar Nagy­díj nyertese, Piquet vette át a vezetést, utána Senna és Prost következett. A hajrában már minden­ki a biztonságra törekedett, így nem változott az élcso­port sorrendje. Győzött a brazil Nelson Piquet, aki pályafutása során 19. futam­győzelmét aratta. Idén — Hockenheim után — másod­szor ért győztesként célba. A 35 esztendős, kétszeres vi­lágbajnok ezzel megismétel­te tavalyi magyarországi si­kerét. Akárcsak egy eszten­dővel korábban, ezúttal is a brazil Senna végzett a má­sodik helyen, a harmadik helyet pedig a világbajnoki címvédő francia Alain Prost érdemelte ki. Pontszerző he­lyen végzett a belga Bout­sen, az olasz Patrese és a brit Warwick. Piquet a vb-pontverseny- ben is növelte előnyét, ed­dig 48 pontot gyűjtött, az utána következő Senna 41 pontos, míg a francia Prost és a brit Mansell egyaránt 30—30 pontot könyvelhet el. ☆ A verseny után ünnepélyes díjátadásra került sor. A brazil szurkolók nagy ová­ciója közepette Urbán Lajos közlekedési miniszter, a II. Magyar Nagydíj fővédnöke nyújtotta át a díszes holló­házi serleget a győztes Nel­son Piquetnek. A második díját Juhár Zoltán belkeres­kedelmi miniszter adta át Ayrton Sennának, míg a harmadik helyezésért járó serleget Nagy Ervin közle­kedési miniszterhelyettestől vehette át Alain Prost. Urbán Lajos ugyancsak trófeát nyújtott át a márka­pontversenyben győztes Williams csapatot képviselő Nelson Piquetnek. Ezután Piquet tiszteletére a brazil, a Williams versenyistálló tiszteletére az angol him­nusz csendült fel. kelle­in-