Barthó Zsuzsanna - Tyekvicska Árpád: Civitas fortissima. A balassagyarmati „csehkiverés” korának forrásai és irodalma - Nagy Iván Könyvek 10. (Balassagyarmat, 2000)

A Balassagyarmati Nemzeti Tanács és Rákóczy kormánybiztos küzdelme a politikai hatalomért (1918. november – 1919. január)

nyugodt és higgadt magatartása tudja biztosítani részünkre a forradalom vív­mányait. Balassagyarmat, 1918. november 29. A Nemzeti Tanács. NH. 1918. dec. 1. A „Polgártársak!" kezdetű hirdetmény. 25. Jeszenszky Kálmán plébános gyászbeszéde Tupi Ferenc temetésén Balassagyarmat, 1918. december 3. Gyászoló testvéreim! A katolikus egyházban nem szokás a ravatalnál beszélni, de mint e község lelkipásztora, úgy érzem, kötelességet mulasztanék, ha nem szólnék. Az első szavam a halottnak szól. Mélyen fájlalom, hogy aki a háború négy esztendejének minden baját, nyomorúságát, poklát végigszenvedte, az most dől véletlen szerencsétlenség által kora sírjába. Most, amikor az erős férfikarokra mindennél jobban szükségünk van. A második a részvét szava, mely hozzátok szól, bánatos szülők, testvérek és rokonok. A szomorú tényen változtatni már nem lehet. Emberi szó ilyen fájda­lomban nem vigasztalás, azért forduljatok a vigasztalás kútfejéhez, az ad erőt a csapás elviselésére. De ez nem elég. Hozzátok is kell szólnom gyászoló testvéreim. E szomorú eset mutatja, hogy hiába minden jelszó, hiába az új korszak felvirradása. Kido­bott jelszavak nem elegendők arra, hogy boldogítsanak. Más is kell ide. - A sze­retet és megbocsátás. Mindkettő a hitnek tana, Üdvözítőnknek tanítása. „Sze­resd felebarátodat, mint önmagadat, legyen jóakarónk vagy ellenségünk", az ő ajkáról hangzott először és ő tanított minket azt imádkozni: „és bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek." Ezekre példát adott; mert ellenségeiért imádkozott a kereszten és meghalt szeretetből mindnyáj unkért. Ne ragadtassuk el tehát magunkat. Véssük a szeretet és megbocsátás szavát szívünkbe, mert az új korszak új jelszavai csak e két igazság révén termékenyül­hetnek meg. Bár előbb belátták volna, mert hitem szerint akkor elmaradt volna a négy év borzalmas vérvesztesége, nyomorúsága. Ám ez elmúlt, de ne felejt­sük: hitből élő szeretet és megbocsátás nélkül az új korszak sem lesz jobb a régi­nél. Ámen. Balassagyarmati Helytörténeti Gyűjtemény, Jeszenszky Kálmán iratai, 84-2. 11. sz. Gyászbeszédek. Egyoldalas feljegyzés, tisztázat. Aláírás nélkül, Jeszenszky Kálmán kéz­írásával. A beszéd címzése: „Tupi Ferenc temetésére. (Lelőtték a nemzetőrök). Bgy. 1918. XII/3." = Dr. Jeszenszky Kálmán 1905-től 1931-ig volt Balassagyarmat plébánosa. A vi­lágháború után a körzet országgyűlési képviselőjének is megválasztották. Betöltötte a Madách Társaság elnöki posztját is. Magas egyházi posztok birtokosaként 1931-ben, 61 évesen hunyt el Budapesten. - Jeszenszky rendszeresen lejegyezte gyászbeszédeit, me­lyek közül azonban csak kevés maradt ránk. Ezek egy részét a Helytörténeti Gyűjtemény őrzi. - Tupi Ferenc kőművessegédet, aki nemrég tért vissza az orosz frontról, 1918. de­67

Next

/
Thumbnails
Contents