Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

506. a) Rakitta Józsefnét tanúként hallgatják ki a megyei rendőrkapitányságon az 1956. december 8-ai salgótarjáni sortűzzel kapcsolatban – Salgótarján, 1956. december 13.

506. a) Rakitta Józsefnét 755 tanúként hallgatják ki a megyei rendőrkapitányságon az 1956. december 8-ai salgótarjáni sortűzzel kapcsolatban Salgótarján, 1956. december 13. [...] 756 Az üveggyár alkalmazásában vagyok mint kapuőr, a kapitánysággal szemben lévő kapunál teljesítek szolgálatot. 1956. december 8-án szintén szolgálatban voltam, és [az] aznap lezajlott tüntetést részben végignéztem. Kb. 10 óra tájban legelőször kb. 100 fős tömeg érkezett az üveggyár felől, akik itt, a kapitányságnál megálltak. Emlékezetem szerint csak ennyi ember volt a kezdet kezdetén a kapitányság előtt, akikhez kijött a kapitányság épü­letéből egy tiszt, az felállt egy dombra, és beszélni akart az emberekkel. A tömeg nem akarta meghallgatni a tiszt beszédét, de még jól hallottam ezzel kapcsolatban, hogy a tiszt azt mondotta: amennyiben önök túlkiabálnak en­gem, így képtelen vagyok beszélni. Amikor egy kicsit lecsendesedett a tö­meg, a tiszt elmondotta, hogy azok a személyek, akiket a rendőrség letartóz­tatott, már egy ízben elítélt személyek, ha jól emlékszem, az egyikre már 12 éves börtönbüntetés volt kiszabva, és ezért a rendőrség nem bocsáthassa 757 szabadon. Ezek a személyek kormányellenes, uszító röplapokat írtak és ter­jesztettek, és ezekkel szemben a törvény szigorával kell eljárni. Én úgy hal­lottam, hogy ez a tömeg vidékről érkezett, és láttam, hogy amikor a tiszt be­fejezte a beszédet, az ő vezetőjük (zömök, középmagasságú, barna ember) szintén felállt a dombra, és azt mondotta, hogy az emberek oszoljanak szét, mert kérésük - mint mondotta - nem teljesíthető. Még egy lényeges körül­ményt elfelejtettem megemlíteni: ugyanis a rendőrtiszt a tömegnek még azt mondotta, hogy válasszanak egy öttagú küldöttséget, akikkel majd tárgyal­nak, de csak abban az esetben, ha a tömeg feloszlik. A tömeg a beszédek után egy kissé megmozdult, egyesek elfelé indultak, azonban ekkor érkez­tek az üveggyári dolgozók, akik kb. 800[-an] lehettek, és közvetlen utánuk jöttek a tűzhelygyári dolgozók, akik kb. szintén 800-an lehettek. Ezek a dol­gozók szintén a kapitányság köré tömörültek. A dolgozók csöndben vonul­tak fel, csak a kapitányság előtt énekelték el a Himnuszt és a Szózatot. A tö­meg az üveggyár felől érkező kocsikat, teherkocsikat és buszt leállította, ;5 1894-en született Miskolcon, lánykori neve Bárczi Eszter. Salgótarjánban, a Csizmadia Sándor út 114. szám alatt lakott, s a Salgótarjáni Öblösüveggyárban dolgozott. 16 A tanúkihallgatási jegyzőkönyv első részében a kihallgatás helyét és Rakitta Jó­zsefné személyi adatait rögzítették, majd figyelmeztették őt a hamis tanúzás tör­vényes következményeire. ' 7 Helyesen: bocsáthatja. 454

Next

/
Thumbnails
Contents