Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

296. Dr. Garamvölgyi Antal az Új Úton hasábjain fogalmazza meg visszafogott véleményét a Kádár-kormányról és a szovjet csapatok jelenlétéről, majd kifejti, hogy a szocializmus és a demokrácia csak többpártrendszeren alapulhat – Salgótarján, 1956. november 17.

296. Dr. Garam völgyi Antal az Új Úton hasábjain fogalmazza meg visszafogott véleményét a Kádár-kormányról és a szovjet csapatok jelenlétéről, majd kifejti, hogy a szocializmus és a demokrácia csak többpártrendszeren alapulhat Salgótarján, 1956. november 17. Dr. Garamvölgyi Antal nyilatkozata Nem a magam nevében szólok, vagy jobban mondva: nem csak a magamé­ban. Azoknak a parasztoknak a fejével igyekszem nézni az eseményeket, akiknek józansága, igaz logikája évszázadokon keresztül fenntartotta a ma­gyarságot. Sokan nem értik még a bonyolult összefüggéseket, mint ahogyan más társadalmi rétegek sem értik teljesen. Ehhez túl kevés adatot, magyarázatot kaptunk a kormány vezetőitől és a rádiótól. A magyar paraszt kicsit bizalmatlan. Elfogadja a tényeket, ahogyan ed­dig is elfogadta. Tudja, hogy bent van a szovjet hadsereg, és tényként elfo­gadja Kádár János kormányát. Tudja, hogy az ellenforradalmi elemek ellen fel kellett lépni, de még nem érzi biztosan, hogy ez a megoldás volt-e a leg­megfelelőbb. Látja az új kormány jó szándékú kezdeményezéseit, de még nem látja biztosítva benne a forradalom valamennyi vívmányát. S mi a bizalmatlanság legfőbb forrása? Félelem a múlthoz való visszatérés­től. Pedig ennek megvolna az ellenszere. Kínában valamennyi réteg politikai párttal képviselteti saját érdekeit, és úgy építik a szocialista társadalmat, közös erővel. Az egypártrendszer megint diktatúrához vezethet. A parasztság is részt kér - mégpedig súlyának megfelelő arányban - a politikai vezetésből. A volt koalíciós pártok egyenként, külön is biztosítékai annak, hogy ebben az ország­ban a hatalom a népé. Az egypártrendszer nem biztosíték arra, hogy a végcélt, a szocializmust demokratikus úton, a nemzet sajátosságainak, a nép vágyának, lelkének megfelelően valósítják meg. Félő, hogy újból erőszakos úton, a nemzet lelkétől idegen eszközökkel és módszerekkel igyekeznek a végcélt elérni. Ez a bizalmatlanság oka. A magyar nép politikailag érett, nem kell félteni tőle a népi demokrácia helyes vívmányait. Új Úton, 1956. november 17., 2. p. 61

Next

/
Thumbnails
Contents