Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
297. A Salgótarjánban előállott politikai patthelyzetért a munkás-paraszt forradalmi bizottság és a nemzeti bizottság felelősségét is feszegeti az Új Úton cikkírója – Salgótarján, 1956. november 17.
297. A Salgótarjánban előállott politikai patthelyzetért a munkás-paraszt forradalmi bizottság és a nemzeti bizottság felelősségét is feszegeti az Új Úton cikkírója Salgótarján, 1956. november 17. Miért? Városunkban és környékén napokkal ezelőtt már-már megindult a normális élet, a termelőmunka, mely felmérhetetlen segítséget jelent sokat szenvedett hazánk és Budapest népének. A termelés azonban megállt. Dolgozóink letették a szerszámokat, a gépek leálltak. Ezzel juttatták kifejezésre többek között véleményüket, hogy egyes vezető személyeket nem kívánnak látni jelenlegi beosztásukban, és nem utolsósorban felemelték szavukat a jelenlegi ideiglenes forradalmi bizottság megválasztását illetően, és a nemzeti bizottság leváltásról is sok szó esett. Ennek nyomán a félreállított nemzeti bizottság tagjai, valamint az ideiglenes megyei forradalmi bizottság összeült, hogy közös nevezőre jussanak, és a legrövidebb időn belül, demokratikus keretek között megválasszák a megyei forradalmi bizottságot. Amíg a tárgyalások folytak, mindkét oldalról megindult a harc az egyes pozíciók megszerzéséért, amely olyan méreteket öltött, hogy egyes csoportok fegyverkezni kezdtek, és ennélfogva nem volt biztosítva békés lakosságunk nyugalma. Annál is inkább, mivel egyesek jogtalanul szereztek fegyvert, és ezeket személyi bosszúra kívánták felhasználni. A békés, nyugalmas élet veszélyeztetése tette szükségessé a szovjet csapatok bejövetelét városunkba és környékére, azzal a céllal, hogy helyreálljon a rend, s összeszedjék a kint lévő és jogtalanul viselt gyilkos fegyvereket, hogy azután a szovjet katonák minden beavatkozása nélkül, a különböző nézetek kicserélésével, higgadtan és meggondoltan, a lakosság többsége által választott küldötteken keresztül megválasszák a megyei forradalmi munkás-paraszt bizottságot. Új Úton, 1956. november 17.,2. p. 62