Dancs Istvánné: Dokumentumok a magyar közoktatás reformjáról 1945-1948 (Források a magyar népi demokrácia történetéhez 3. Budapest, 1979)
1945 II. A DEMOKRATIKUS PÁRTOK, TÁRSADALMI SZERVEZETEK JAVASLATAI AZ OKTATÁS SZELLEMÉNEK DEMOKRATIZÁLÁSÁRA, AZ OKTATÁS FELTÉTELEINEK JAVÍTÁSÁRA
41/B Budapest, 1945. december 18. A MINISZTÉRIUM VÁLASZLEVELE AZ ORSZÁGOS KÖZNEVELÉSI TANÁCS ALELNÖKÉNEK AZ EGYETEMI ÉS KÖZÉPISKOLAI IFJÚSÁG MEGSEGÍTÉSÉRE TETT INTÉZKEDÉSEKRŐL Alelnök XJr hivatkozott számú, hozzám intézett feliratában az egyetemi ifjúság helyzetével foglalkozott. A Tanács elnöksége nevében vázolta a fővárosban tanuló diákságnak komoly aggodalmakra méltán okot adó nehéz szociális helyzetét és javasolta, hogy a VKM „tegye tanulmány tárgyává az egyetemi ifjúságon való minél gyorsabb segítés módozatait". Amikor örömmel és köszönettel fogadom a Tanács elnökségének azon igyekezetét, hogy a diákszociális problémák [így] megoldásában véleményével és bölcs tanácsaival a vezetésem alatt álló minisztérium segítségére óhajt lenni, egyúttal sajnálattal kell megállapítanom, hogy a Tanácsnak valószínűleg nem állnak rendelkezésére azok az értesülések, amelyek a minisztérium illetékes ügyosztályainak működéséről helyesen tájékoztatnák a Tanácsot, s ennek következtében a Tanács elnökségének a jószándéka, gyakorlati hasznú, konkrét javaslatok előterjesztése helyett, csak a társadalmi köztudatba bevett, általánosságban tartott óhajok felsorolásában nyilvánul meg. A Tanács elnöksége javasolja pl. hogy a VKM „használjon fel minden rendelkezésre álló eszközt a különböző célokra lefoglalt internátusi épületek, illetőleg ilyen célra alkalmas egyéb ingatlanok felszabadítása és gyors helyreállítása érdekében". Ezzel kapcsolatban tájékoztatom az Elnökséget, hogy 1945. IX. 20-án, tehát egy teljes hónappal a Tanács beadványának kelte előtt a kultusztárca minisztertanácsi előterjesztést tett a lefoglalt diákjóléti intézmények felszabadítása tárgyában, és azóta a Minisztertanács határozata alapján minden lehetséges és elképzelhető intézkedést megtett a cél elérésére. Diákszociális célokra egyébként a kultusztárca a következő hónapra 450 000 000 pengőt állított be, és a pénzösszeg értékének megfelelő összeget fordított az elmúlt hónapokban és havonta az internátusok, menzák és egyéb diákjóléti célokat szolgáló intézmények fenntartására, újjáépítésére és kibővítésére, illetve újak létesítésére. A Tanácsnak az a javaslata, mely szerint a VKM tegye lehetővé, hogy az egyetemi ifjúság ingyenes, vagy a nagyon kedvezményes kulturális megnyilatkozásokra belépést kapjon, gyakorlatilag ma nem valósítható meg. A múltban az egyetemi ifjúság szervezetei legalább részben intézményesen megoldották a problémát. A kultusztárca ma is minden tőle telhető módon támogatja a diákságnak azon törekvéseit, melyeknek eredményeként olyan új, komoly érdekképviseleti és kulturális tevékenységet kifejteni képes szervezetek jöhetnek létre, amelyek fenti kulturális célt is szolgálják.