Dancs Istvánné: Dokumentumok a magyar közoktatás reformjáról 1945-1948 (Források a magyar népi demokrácia történetéhez 3. Budapest, 1979)

1945 II. A DEMOKRATIKUS PÁRTOK, TÁRSADALMI SZERVEZETEK JAVASLATAI AZ OKTATÁS SZELLEMÉNEK DEMOKRATIZÁLÁSÁRA, AZ OKTATÁS FELTÉTELEINEK JAVÍTÁSÁRA

A népnevelés a demokratikus politikai fordulat folytán előnyös helyzetbe jutott: a széles tömegekben fölébredt a művelődés utáni vágy s ennek kielégítésére meg­teremtették a maguk szervezeteit, és kitermelték magukból azokat a kultúrmunkáso­kat, akiktől bizalommal fogadják el a tanítást, nevelést és vezetést. A hivatalos népművelés legelső feladata volt: a fordulat jelentőségének felismerése. Ennek a felismerésnek a jegyében fogott hozzá az Országos Szabad Művelődési Tanács megszervezéséhez. Ez a Tanács mindazoknak a társadalmi szerveknek a kép­viselete, amelyek a tömegek nevelésével foglalkoznak. A hivatalos népművelés ezzel a Tanáccsal karöltve kívánja végezni a maga munkáját. Ez az együttműködés bizto­síték arra, hogy a felébredt kultúrigény nem alszik el és ott, ahol még szunnyad, fel fog ébredni. A Szabad Művelődési Tanács munkájába terv szerint bekapcsolódnak majd az egyes szakminisztériumok népművelési ügyosztályai is. Ez viszont annak a záloga, hogy a különböző irányú művelődési igényeket szakszerűen és összhangban elégít­hetjük ki. Az iskolán kívüli nevelés terén külön rendeleti szabályozást a szaktanfolyamok szervezése és a népfőiskola elnevezés védelme igényel majd. Egyébként az oktatási és nevelési szabadság elvének érvényesítését tartjuk kívánatosnak. De a rendeleti szabályozás keresztülvitelét is arra az időre halasztjuk, amikor az Országos Szabad Művelődési Tanács megalakul. Fogalmazvány. — UMKL VKM III. 1945—50 776. Az irat hátoldalán kézírással az alábbi bejegyzés: „Az e mellékletben előadott tények és érvek felnőttek iskolás oktatásával kapcsolatban igen komoly mértékben ahhoz a követelményhez tartalmaz­nak indokolást, hogy a felnőttek iskolázásával kapcsolatban komoly mértékben történjék gondoskodás a falu művelődési vezetőinek képzéséről is. Simon." Az irat a rendelettervezet kidolgozása során valószínűleg a miniszter számára készült. 31/C Budapest, 1945. szeptember 10. TELEKI GÉZA MINISZTER FELTERJESZTÉSE A MINISZTERELNÖKHÖZ A DOLGOZÓK ISKOLÁINAK MEGSZERVEZÉSÉRŐL Miniszterelnök Úr! A Magyar Függetlenségi Frontba tömörült politikai pártok és a Szakszervezeti Tanács pártközi értekezletén összeállított és Miniszterelnök Úr által hozzászólás végett nekem 6491/1945. ME ügyszám alatt megküldött, a paraszt- és munkásfelnőttek középiskolai, illetőleg egyetemi képzésre vonatkozó javaslattal kapcsolatban kiala­kított állásfoglalásomról a következőkben értesítem.

Next

/
Thumbnails
Contents