Braun Tibor, Bujdosó Ernő, Ruff Imre: A tudomány mint a mérés tárgya (A MTAK Informatikai És Tudományelemzési Sorozata 1., 1981)

III. TUDOMÁNYOS FOLYOIRATOK - 4. Hazai idegen nyelvű természettudományi folyóiratok értékelése nemzetközi összehasonlításban

III. 4. HAZAI IDEGEN NYELVŰ TERMÉSZETTUDOMÁNYI FOLYÓIRATOK ÉRTÉKELÉSE NEMZETKÖZI ÖSSZEHASONLÍTÁSBAN* Minden folyóiratnak természetes kívánsága, illetve célja, hogy saját tématerületén belül ki­vívja a szakmai közvélemény elismerését, hogy a hozzáértő olvasók véleménye szerint a , jó" folyóiratok csoportjába tartozzon. Az idézőjel — most folyóiratokról beszélve — a Jóság" fo­galmának viszonylag összetett, eddig többnyire szubjektív megítélésen alapuló - ezért rövid és egzakt módon csak körülményesen definiálható - jellegének szól. A továbbiakban csak a tudományos, és ezen belül a természettudományi folyóiratok vo­natkozásaival foglalkozunk. Ezeknél a minőségi igény fokozottan, tulajdonképpen követel­ményszinten jelentkezik. Ennek két fő oka is van: 1. A folyóirat a kutató munkaeszköze: mint a tudományos információáramlás egyik leg­fontosabb csatornája, a mindennapi munkához szükséges részletességgel, pontossággal és napra­készséggel szállít rendszeresen tudományos információt. Ebben a vonatkozásban több vagy legalábbis más a feladata annál, mintsem hogy egy szélesebb és heterogénebb közösség műked­velői szintű intellektuális (lektűr-) igényét kielégítse. 2. A folyóiratcikk a kutatói munka eredményének ugyanakkor a tudományos kommuni­kációnak is valószínűleg legjelentősebb megjelenési formája: a tudományos folyóiratok olvasói nemcsak az információk passzív befogadói, hanem előbb-utóbb maguk is szerzőkké válnak, akik számára nem közömbös, hogy kutatási eredményeiket publikáló cikkeik milyen minőségű szak­mai környezetben (milyen minőségű folyóiratokban) látnak napvilágot. Mint ahogy egy presztí­zsére valamelyest is adó folyóirat is „igyekszik" addigi színvonalával a terület minőségi kézira­tait magához vonzani. A tudományos folyóirat a hozzá beküldött kéziratnívó alapján így sok­kal komolyabban vehető és állandóbb visszajelzést is kap saját (szakmai körökben kialakult) minősítettségéről, mint bármely egyéb olyan lektűr- vagy népszerűsítő folyóirat, ahol az olvasók közt sokkal kisebb a tényleges vagy várható szerzők aránya. A kérdés eldöntése, vagyis egyfajta — nemcsak szubjektív és hallgatólagos — minősítés szükségessége pedig néha számos szempontot érzékenyen érintő igényként merül fel. Tárgyila­gosan és általában: mennél inkább betölti egy folyóirat érdemben a funkcióját, fenntartása, tá­mogatása annál indokoltabbá lesz. Másképpen fogalmazva: léte annak arányában válik érdekte­lenné, mennél kevésbé tudja teljesíteni eredeti, deklarált vagy magasabb tudománypolitikai meggondolások szerinti hivatását. Folyóiratok minősége Egy folyóirat minőségét alapvetően 2 tényező határozza meg: az egyik a szakmai, vagyis szellemi termékként való előállításának színvonalával (1), a másik nyomdatermékként és érté­kesítendő áruként való előállításának és forgalmazásának színvonalával (2) kapcsolatos. A kettő bizonyos összefüggésben van. 'Nagy József, Braun Tibor, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 27 (1980) 358-368.

Next

/
Thumbnails
Contents