Goldziher Ignác: Az arabok és az iszlám / The Arabs and Islam. 1. köt. Szerk. Ormos István. (Budapest Oriental Reprints, Ser. A 7.)
A spanyolországi arabok helye az iszlám fejlődése történetében összehasonlítva a keleti arabokéval. (Székfoglaló). Budapest, 1877, 80 p. (MTA Értekezések a nyelv- és széptudományok köréből, VI. köt, 4. sz.) [Heller 65]
A SPANYOL ARABOKRÓL. 17 hem ismerték, muzsikusnak tartották. ") Ellenben' Omar al Bulkejni megdorgált egy laikus embert, midőn eszébe jutott, liogy a tudósok öltözködési modorát utánozza, ») és Imám al-Haramejn Bagdad városában már általánosan elterjedve látja a laikusok ezen szokását, 1 0) mely ellen természetesen a tudós kaszt a legnagyobb féltékenységet fejtette ki. Midőn Andalusiában ' Abd al-Rahmán Sanchol a tudósok turbánját a hadseregnél akarta behozni, a jámbor cordovai tudósok, ellene, mint a vallás megsértője ellen keltek ki. 1 1) De hogy a tudós kasztnak igen korán volt alkalma féltékenységét e tekintetben kifejteni, az onnét is kitűnik, hogy az épen emiitett bagdadi seikh nyilatkozatában al-Bagavi hasonértelmű és tárgyú nyilatkozatára történik vonatkozás. 1') Es hogy másmás időben a tudomány képviselői mástmást tartottak méltóságukhoz illő öltözetnek, az kitűnik Ejjxib aUSachtidni egy ítéletéből; ugyanis midőn Ma mar nevű barátját egykor a földet érintő tunicában látta, oda nyilatkozott, hogy ő ezen tekintetben a régi divatnak hódol, inely a méltóságot uszályos ruhával hozza összefüggésbe, mig ujabb időben ezen felfogás és a vele összefüggő divat megváltozott 1 J) Egy másik érdekes momentuma a keleti divatnak az úgynevezett sherifek, aMubammed családjából származó emberek, zöld szinü turbánja. Ismeretes, hogy ily sherif — (szószerint: nemes) eket vagy más elnevezéssel sejjid- (úrj eket bármily keleti város piaczain és utczáin oly nagy számmal találunk, hogy alig van mesterség és foglalkozási kör, melyben a zöld turbán után ítélve, a próféták pecsétjének utódai ne találtatnának, tudósok, teherhordók, koldusok, kereskedők, munkások") stb. Ezen vegyes társaságnál fogva, már meglehetős régen, azok kik valósággal birnak Muhammedre vagy a chalifák egyikére visszavezethető törzsfával, kerülik a zöld turbán viselését, mert ennek használása leginkább volna képes gyanússá tenni azt, a mi nekik legfőbb büszkeségét képezi. De csalódnánk, ha azt hinnők, hogy ama, most már kihaló félben levő szokás, mely a sherifekkel zöld turbánt viseltet, az iszlám legelső idejében keletkezett. Alig éli most ötödik századát; al Suj útinak ugyanis egy érdekes munkájában, melyet a Tajlasánnak nevezett öltönydarabról irt, azt találom, A U. TUD. AKAD. ÉRT. A NYELVTUD. KÜRÉBÖL.