Horváth Rita: A magyarországi zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága (DEGOB) története - Magyar Zsidó Levéltári Füzetek 1. (1997)

I. fejezet A magyarországi zsidóság segélyezésének megindulása a Holocaustot követően. (A Magyarországi Zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága [DEGOB] létrejötte)

Amikor a háború után a magyarországi hitközségek és ezzel párhuzamosan a zsidóság hazai intézményei kezdtek talpraállni, szinte azonnal megindult a küz­­delem azért, hogy a nemzetközi szervezetek segélykereteit ők oszthassák szét, azaz ők határozzák meg, hogy az újjáépítés terén mely feladatok az elsődlegesek. S természetesen a különböző vallási irányzatokhoz tartozó, illetve különböző ideoló­­giai alapokon álló szervezetek más és más feladatokat tartottak kiemelkedő fon­­tosságúaknak. Ez a küzdelem azért is válhatott igen erőteljessé, mert a finanszí­­rozást továbbra is magukra vállaló nemzetközi segélyszervezetek is több évtizedes tevékenységük során kikristályosodott segélyezési koncepcióval rendelkeztek. Például a Joint a hitközségi keretek között élő zsidóság támogatását tartotta el­­sődleges feladatának, mégpedig a hitközségi élet újraszervezése és megindítása útján.27 28 Ezzel szemben például a Cionista Szövetség elsősorban különböző ipari üzemeket és mezőgazdasági mintagazdaságokat akart létesíteni, ezek kiépítését és fenntartását helyezte előtérbe, egyrészt a Palesztinába való kivándorlás elősegítése céljából, másrészt pedig a Magyarországon maradó zsidóság foglalkozás szerke­­zetének ,,egészségesebbé tétele” miatt.29 Ez a küzdelem a történeti kutatás számára különösen nehezen átláthatóvá teszi a különböző intézmények segélyezéssel kapcsolatos feladatköreinek, valamint tényleges tevékenységi területeinek tisztázását. Hiszen a feladatok egy része, még­­pedig a legsürgősebb feladatok, úgyis mint élelem-, ruha- és pénzsegély, a deportál­­tak hazahozása stb. természetszerűleg minden szervezet feladatai között nagy súly­­lyal szerepeltek. A pénzügyi hátteret biztosító szervezetek két megoldást választhattak. Vagy annak a magyarországi szervezetnek bocsátották rendelkezésére az anyagi eszkö­­zöket, amelyik olyan feladatot kívánt ellátni, amely az adott nemzetközi szervezet (pl. a Joint) vezetőségének tetszését is elnyerte, vagy pedig saját kebelén belül hozott létre egy olyan részleget, amelynek feladatköre más szervezet célkitűzései között szerepelt. Ily módon tehát legalább két szervezet működött, amelynek cél­­kitűzései legalábbis részben egyeztek. és hosszú évekig vezetője volt a Magyar Zsidók Világszövetségének. (Braham II. 458., 478- 479.) 27 Braham II. 458. 28 Szabó A. Ferenc pl. úgy véli, hogy a Joint azért kívánta elsősorban a vidéki zsidóság támoga­­tását, mert ״hitében szilárdabb maradt, mint a pesti zsidók”. (Szabó 63.) 29 Szabó 66. 12

Next

/
Thumbnails
Contents