Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

kezdeményezés rövid távon eredményesnek bizonyult, hiszen korszakunkban idegen pénzintézetek fiókjai nem telepedtek meg Pécsett.) Az általa folytatott üzleti politika igazi sikerét az mutat­ja, hogy az összeomlás ellenére - a sikeres vagyonátmentésnek is köszönhetően -, az 1924-ben megalakult Nemzeti Bank első hitel­információs jelentésében a Pécsi Takarékpénztár mint az ország egyik legtőkeerősebb vidéki takarékpénztára szerepelt. 40 Mindezek az eredmények megmutatták, hogy a századfordu­lón megerősödő pécsi bankpiac stabilitása a nehézségek ellenére is töretlen maradt; s bár a két világháború között még alakult ugyan két bank a városban (melyek közül az egyik a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank fiókjaként működött), a Pécsi Takarékpénz­tár továbbra is (1948-ig) a helyi pénzügyi élet intézményi köz­pontja maradt. A pécsi pénzpiac fejlődésének e rövid áttekintése számos ta­nulsággal szolgálhat a dunántúli városok korabeli gazdasági fej­lődésére vonatkozóan. Amint az Pécs esetében igazolható volt, a helyi gazdaság a több évtizedes visszaesést és a szerkezetváltást követően a századfordulóra megerősödő vállakózásainak kö­szönhetően egy fellendülőben lévő gazdaság képét mutatta; bár az ipari és kereskedelmi vállalkozások számát és pénzintézetei­nek a tőkeerejét tekintve elmaradt a keleti országrész — hosszabb ideje prosperitást mutató - regionális központjai mögött. A helyi piaci keretek közül kiemelkedő, nemzetközi hírnévre is szert tevő vállalkozások tulajdonosai, részvényesei a városi pénzintézetek vezetőivel szorosan együttműködve, a helyi gazdaság elitjeként nagy erőfeszítéseket tettek a pécsi pénzpiac megerősítésére. Ez nemcsak a pénzintézetek tőkeerejének ugrásszerű megnöveke­dését, illetve a budapesti és a külföldi tőkéknek a pécsi részvény­társasági alapításokba történő bevonását jelentette, hanem azt is, hogy a város hitelélete - a nagyobb mennyiségű mobilizálható tőke birtokában -, kilépve a szűk városi és regionális keretek kö­zül, a fővárosi pénzpiacon is egyre aktívabb üzleti tevékenységet folytatott. Olyannyira ez történt, hogy már 1923-ban szükségessé vált a Pécsi Takarékpénztár fővárosi fiókintézetének megnyitása Budapest központjában, a József nádor téren, amely az egyetlen 228

Next

/
Thumbnails
Contents