Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

A másik kiemelkedő vezető banktisztviselő Bolgár Tivadar volt. Bolgár a kereskedelmi akadémia elvégzése és a fővárosi székhe­lyű Leszámítoló Banknál, a Pécsi Légszeszgyárnál eltöltött gya­kornokoskodás után lett a Pécsi Kereskedelmi és Iparbank vezér­igazgatója. Színes közéleti szemilyiségként kiemelkedő volt he­lyi sportvezetői és országos sportlapszerkesztői tevékenysége is. De ő rendezte meg Európában az első világháborús hadikiállítást 1914 októberében, valamint a városi mentőszolgálat megszerve­zése is a nevéhez fűződik. Megvizsgálva az 1914-t közvetlenül megelőző időszakban a pécsi pénzintézetek mérlegadatait, világosan kitűnik, hogy a banki üzletek forgalma a századforduló táján ugrásszerűen megnövekedett: az intézetek egyre tőkeerősebbé váltak, sok te­kintetben megelőzték a dunántúli vetélytársakat, például Győrt, amelyik váltótárcáját és betétállományát tekintve elmaradt Pécs mögött. 37 A pécsi gazdasági és pénzügyi élet fellendülésével pár­huzamosan megnőtt a fiókhálózatot kiépítő fővárosi nagybankok érdeklődése a helyi pénzintézetek iránt (annál is inkább, mert csak egyetlen budapesti banknak volt helyi fiókja), ami azonban a pécsi pénzvilág merev ellenállásába ütközött. A három legna­gyobb pécsi pénzintézet (a Pécsi, a Pécs-Baranyai Takarékpénz­tár, ill. a Kereskedelmi és Iparbank) 1918 elején megállapodott a pécsi pénzpiac integritásának védelmében: „A jelen megállapo­dást létesített pénzintézetek egyike sem fog budapesti, wieni, vagy bármely vidéki pénzintézettel olyan szerződést létesíteni, mint fúzió, affíliáció, érdekközösség, szerződéses megállapodás stb. Melynek következtében valamely ilyen pénzintézetnek a sa­ját ügyvitelnek befolyást..., ill. összes üzleteiben részesedést biztosít." 38 A dinamikus Visnya Ernőt a „Pécs a pécsieké" elv irányította tevékenységében, világosan kifejezésre juttatva, hogy a pécsi gazdaság fejlődésének gyümölcsei a város fejlődését kell hogy szolgálják. „Célkitűzésem, a város anyagi és értelmi szint­jének növelése érdekében, egy olyan városfejlesztő politikának megnyerni a kormányköröket, mely nem juttat mindent a fővá­rosnak, s reményünk lehet arra, hogy a vidéki városok a haladás gócpontjaivá és az anyagi jólét központjaivá is válnak." 39 (A 227

Next

/
Thumbnails
Contents