Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

A virilis listákat böngészve egy új típusú banki elit képe rajzo­lódik ki azáltal, hogy 1910 után megjelentek a részvénytársasági alapon működő pénzintézetek vezetői, a gyakornokként már több bankot megjárt képzett bankszakembek. Ők a bankban élvezett fi­zetésük, valamint egyéb vállalatoknál betöltött igazgatótanácsi tagságuk alapján szereztek vagyont. A 12 részvénytársaság közül öt volt pénzintézet. A bankok vezető tisztségviselői szoros kap­csolatban álltak a gazdasági elit többi tagjával és a jelentős léte­sítmények stratégiai és ellenőrző pozícióit is ez a meglehetősen kis csoport tartotta a kezében, annak ellenére, hogy Pécsett az ér­telmiségi és közszolgálatból élő rétegekhez viszonyított aránya alapján szűkebb volt ez az elit. (A virilisek 3,4%-a kötődött a hi­telszférához.) 34 Ennek a csoportnak egyik kiemelkedő reprezen­tánsa volt Visnya Ernő- a „pécsi Krausz Simi" -, aki a Takarék­pénztár elnök-vezérigazgatója tisztét töltötte be 1915 és 1942 kö­zött, s akinek a nevéhez nemcsak a sikeres üzletpolitika folytatása köthető, hanem nagyrészt neki köszönhető az is, hogy a pécsi pénzügyi élet nagyobb veszteség nélkül viselte a világháború és a szerb megszállás okozta nehézségeket. „Széleskörű tevékenysége vállalatok egész sorát hívta életre, s abból a háromemeletes palo­tából szinte hadvezéri pálcával irányította Pécs közgazdasági életét, melynek legtöbb idegszála dolgozószobájában fut ösz­sze..., pénzügyi szakember volt a mesterséggel járó ridegség és üzleti szellem nélkül..., gavalléros gesztusai sok intézménynek és sok szegénynek váltak hasznára." Fontos gazdasági vezető, il­letve közéleti személyiség is volt, mintegy 30 iparvállalat és pénz­intézet igazgatósági tagja, a Pécsi Kereskedelmi és Iparkamara el­nöke, a TÉBE körzeti elnöke, felsőházi tag, mindemellett több ci­vil egyesületnek a mecénása, de a Mecsek Egyesületben és a he­lyi Automobil Klubban elnöki tisztséget is betöltött. 35 A világhá­ború alatti inflációs időszakban sikeres üzletpolitikájával mérsé­kelte a bank értékpapírban és záloglevelekben történő tőkekihe­lyezéseit, növelte a folyószámla üzletág jelentőségét, valamint tovább erősítette az intézet likviditását - felismerve a város ipa­rában rejlő fejlesztési lehetőségeket - az iparvállalati érdekeltség további növelésével és „inflációbiztos" ingatlanvásárlásokkal. 36 226

Next

/
Thumbnails
Contents