Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

majd pedig egy új, hiánypótló pénzintézet, a Pécsi Kereskedelmi és Iparbanknak (a város első bankjának) az alapításában vállalt döntő szerep. A Takarékpénztár több dél-dunántúli hitelintézet affiliálásával és fővárosi tőkekihelyezéseivel részt vett a buda­pesti Hungária Ált. Biztosító Rt. létrehozásában, sőt külföldi tő­kének a pécsi bankpiacra történő bevonásával tevékenyen részt vállalt az integrált hazai bankpiac kialakításában is. 31 A helyi bankpiac fellendülése következtében megnőtt a fővárosi pénzin­tézetek érdeklődése is a város iránt, melynek közvetlen bizonyí­tékaként a Hitelbank 1905-ben megnyitotta pécsi fióküzletét. A pécsi bankpiac átalakulását mutatja a pénzintézeti elit ösz­szetételének megváltozása is. A korábbi magánbankházak jelentő­ségüket vesztették és a tulajdonos halála után az utódok általában már nem folytatták tovább az üzletet. Az Ullmann-bankház ese­tében (az alapító Ullmann M. Károly 1900-ban bekövetkezett ha­lála után) először 1911-ben, majd 1913-ban lezajlott sorozatos csődök a korábban jelentősnek tekinthető magánbankok lehanyat­lását példázzák. 32 Bukásuk okai igen összetettek: a magánban­károk nem voltak modern értelemben vett professzionális bank­szakemberek, s általában eredeti kereskedelmi vállalkozásaik mellett folytatták bank- és váltóüzletüket. Sőt maga Ullmann Károly egy trieszti biztosítótársaság főügynöki teendői mellett a Pécsi Sertéshizlaló Rt. alapító tagja is volt. Egy másik magán­bankár, Grün Zsigmond, váltóüzletének 1873-as csődje után pe­dig visszatért a szeszkereskedelemre, váltóüzletét pedig a Pécsi Takarékpénztár vette át. A magánbankházak likviditási nehézsé­gei együtt jelentkeztek a pécsi borkereskedelem 1890-es évek­ben bekövetkező lehanyatlásával; hiszen a korábbi tradicionális (és tehetős) ügyfeleiket elvesztő, lecsökkent tőkeerejű cégek már nem tudták kielégíteni az újonnan beinduló, részvénytársasági formában szerveződő ipari és kereskedelmi beruházások megnövekedett fínaszírozási igényeit. De más téren sem tudtak versenyezni az egyre inkább professzionizálódó nagybankok és takarékpénztárak üzletvitelével és az ezeket működtető szakember­gárdával. 33 225

Next

/
Thumbnails
Contents