Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

Pécsett a többi, de különösen a keleti országrész regionális központjaihoz képest az alapítási láz kissé megkésve, a század­forduló táján vette kezdetét, melynek következtében a korábbi családi vállalkozások egy része részvénytársasággá alakult. Az 1914-ben fennálló ipari vállalkozások több mint fele a megelőző másfél évtizedben jött létre. 27 Ezek a századfordulóra már meg­erősödött ipari vállalkozások új igényeket támasztva - a tulajdo­nosok lévén a városi pénzintézetek főrészvényesei, igazgatósági tagjai - serkentették a városi pénzpiac megerősödését, ami első­sorban a vállalkozásbarát pénzintézetek fejlődését, a vállalkozá­sok nagyobb mértékű finanszírozását jelentette. A helyi pénzpi­ac átrendeződése nemcsak a magánbankházak lehanyatlását, ha­nem az ipari és kereskedelmi banki szerepkört gyakorló pénzin­tézetek felfutását is jelentette. „Pécs városában ez idő szerint - a magánbankházakat nem számítva - összesen négy pénzintézet van (három takarékpénztár és egy segélyegylet), melyek mindegyike szolid alapokon állva a humanizmus szemmel tartásával a kereskedelem és ipar fellendí­tésén fáradozik, közöttük a legrégibb pécsi pénzintézet az I. Pé­csi Takarékpénztár, mely a hazai vidéki takarékpénztárak között is csaknem a legelső helyen áll." 28 A Takarékpénztár nagyobb tőke­ereje a városi pénzintézetek kis számával és a Pécsi Takaréknak a helyi hitelpiacon betöltött domináns szerepével magyarázható. 29 A Takarékpénztár életében a 19. század legvégén beköszöntött új korszakot nemcsak a főtéren felépített háromemeletes impozáns bankpalota, és nem is csak az ötszörös alaptőkeemelés mutatta, ha­nem az addigi takarékpénztári üzletkör mellett az ún. vegyes banki szerepkör (a kereskedelmi- és iparbanki hitelezés) gyakorlásá­nak az általánossá válása is. Ennek következtében ez a pénzinté­zetvált Pécs város tulajdonképpeni bankjává, amelynél „a kis tő­kék kevésbé találnak elhelyezésre, mint a többi takarékpénztár­nál". 30 A Takarékpénztár megváltozott üzletpolitikájából követke­zett az alapításokban -jelentős számú elsőbbségi részvényjegy­zésével első ízben 1908-ban a Pécsi Sörgyár és Gőzmalom Rt., majd a Höfler Bőrgyár Rt. alapításában - való közvetlen részvétel, 224

Next

/
Thumbnails
Contents