Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

üzleti forgalma már meghaladta a pécsiét. A jegybankfiók jelen­tőségének gyors csökkenését mindenképpen a helyi pénzintéze­tek századfordulón bekövetkezett fellendülésével, valamint át­alakulásával lehet összefüggésbe hozni, amelynek következmé­nyeként a helyi vállalkozások már nem voltak egyoldalúan a jegybanki hitelekre utalva. A pécsi bankpiac viszonylagos gyengeségét látva felmerülhet a kérdés, hogy a város gazdasági életének színvonala mennyiben befolyásolta a helyi pénzügyi élet alakulását. Pécs még a 19. szá­zad utolsó harmadában is tipikus, és bizonyos tekintetben tradi­cionális kereskedőváros, ahol a helyi igényeket kielégítő kereske­dések mellett kiemelkedett, a már említett Schapringerek által űzött gabonakereskedelem (ez utóbbi fokozatos térvesztését a dél­kelet-magyarországi gabonakereskedők konkurenciája okozta) és a szélesebb piacokat meghódító borkereskedelem. A fíloxéra okozta szőlőpusztulás és a század végén kirobbant borhamisítási botrány, amely a külföldön is ismert Engel és fiai nagykereske­dés bukását okozta, megsemmisítette a teljes virágzó borkeres­kedelmet (a két testvér 1901-ben Budapestre, illetve Bécsbe vo­nult vissza, kivonva megmaradt vagyonát is Pécsről). 24 A tradici­onális kereskedelmi ágak gyors lehanyatlásával kezdetben alig tudott lépést tartani az ipari vállalkozások fejlődése. A borkereskedelemből felhalmozott tőkék és a beáramló idegen tőkék fejlesztették Pécs elég későn kifejlődő gyáriparát és szénbá­nyászatát. Amíg a szénbányászat az osztrák tőkével alapított Duna Gőzhajózási Társaság tulajdonába került, és nem játszott közvetlen szerepet a város gazdaságának fejlődésében, addig a borkereskede­lemből felhalmozott tőkék néhány sikeres helyi családi vállalkozás fellendülését eredményezték. 25 A 19. század második felében kez­detben a manufakturális jellegű, kisebb tőkeigényű vállalkozások domináltak, s jelentős eredményeket csak azok a korai alapítások produkáltak, amelyek speciális találmányaik, technikai újításaik révén itthon és a külföldi piacokon is ismertté váltak. A Zsolnay­kerámiagyár, a Höfler-bőrgyár, a Hamerli-kesztyűgyár és -gép­gyár és a Littke-pezsgőgyár elsősorban kitűnő újításaiknak kö­szönhették életben maradásukat, illetve piaci sikereiket. 26 223

Next

/
Thumbnails
Contents