Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

gazdasági fejlődésében - ellentétben a végérvényesen lehanyat­ló kisebb városokkal - a 19. század utolsó harmadában törés fi­gyelhető meg, amely a helyi gazdaság szerkezetváltásának átme­neti nehézségeiből fakadt. Győr esetében azonban a dunai gabo­nakereskedelem az 1880-as években bekövetkező végleges ha­nyatlása, illetve a hagyományos piaci kapcsolatok megszűnése szerencsésen egybeesett a helyi, de leginkább a külföldi ipari tőke­befektetések új hullámával, melynek következtében a kedvező fekvésű város az ország egyik legjelentősebb ipari központjává vált. 12 Elsősorban a helyi gazdaság késői szerkezetváltásából fa­kadó gazdasági változások (dunai kereskedelem lehanyatlása, borkereskedelem hanyatlása) barométerként tükröződtek a helyi pénzügyi élet átalakulásában is. 13 Nézzük meg mindezt egy kissé részletesebben is! A pénzinté­zeti hálózat kiépítése itt igen korán - jóval a kiegyezés előtt ­megkezdődött. Győrben már 1839-ben fiókot létesített az Osztrák Takarékpénztár, kihasználva a közeli fekvésből adódó előnyöket, de a következő évtizedben a jelentősebb dunántúli városokban (Sopron, Győr, Pécs, Székesfehévár, Nagykanizsa, Veszprém, Kőszeg, Esztergom) egymás után alakultak helyi alapítású takarékpénztá­rak. A kiegyezés után a kisebb településeken is megjelentek a pénz­intézetek, ami az alacsonyabb hierarchiaszintek hitelintézeti infra­struktúrájának gyors kiépülését eredményezte. 14 Az 1880-as évekre a Dunántúlon volt a hitelintézetek hálózata a legsűrűbb, nem vélet­lenül, hiszen itt már a reformkorban nagy lendületet vett a takarék­pénztár alapítási mozgalom, melynek többek között egy hallatlan nagy előnye is volt a bankokkal szemben, nevezetesen a stabili­tásuk, amit az 1873-as krach során bizonyíthattak. Az előny azonban a századvégre hátránnyá válik, mert a fellendülő vállal­kozások a sokkal tőkeerősebb, univerzális ipari és kereskedelmi bankokat igénylik. Bár a bankintézetek hiányának igazi oka a ta­karékok tradíciói mellett az, hogy az igazán tőkeerős vállalko­zók, akik a kereskedelmi és iparbankok valódi ügyfeleivé válhat­nának a századforduló időszakáig még nem jelentek meg na­gyobb számban a dunántúli városokban. Az 1910-es évekre azonban a hitelintézeti hálózat - különösen a keleti régiókban - a 217

Next

/
Thumbnails
Contents