Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)
Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)
motorjának tekintett iparosítás meghatározó szerepét hangsúlyozza. A témának monografikus feldolgozást szentelő Paul Bairoch is megemlíti a hitelrendszernek a modern város fejlődésében játszott szerepét az összefüggés bővebb kifejtése nélkül: „A városok világa a pénzgazdálkodás és a pénzpiac központja, és nem szabad elfeledkeznünk arról a tényről sem, hogy a pénz lényegében a városi civilizáció találmánya. Eddig azonban ezeket a kérdéseket alig tanulmányozták, annak ellenére, hogy a pénzes hitelrendszer fejlődése nemcsak serkentette a gazdaságfejlődését, de legalább olyan jelentős szerepet játszott a városfejlődésben, mint maga az iparosodás. " 3 (Kiemelés G. Z.) Meg kell azonban jegyeznünk azt is, hogy a 19. századi, de még inkább a 20. századi európai és magyarországi városfejlődés sem azonosítható pusztán az ipari szektor fejlődésével, sőt a tények azt mutatják, hogy a kimondottan ipari profilú városok általában alacsonyabb színvonalú urbanizációs fejlődést produkáltak. 4 A 20. század folyamán az infrastrukturális fejlődésnek köszönhetően a szolgáltató szektorok jelentősége megnövekedett, bár a városfejlődésbenjátszott szerepüket még alig vizsgálták, annak ellenére, hogy a legutóbbi fél évszázadban a városok ipari központokból egyre inkább szolgáltató központokká váltak. Az átalakulás gyökerei azonban még korábbra nyúlnak vissza. Amíg a késő középkori várost a kereskedelmi tőke koncentrációja határozta meg, a korai kapitalista várost az iparban koncentrálódó tőkével jellemezhetjük, addig a 19. század derekától „a városok többségében a pénztőke és a pénzügyi funkciók széles skálája összpontosul, a közigazgatás és a magas szintű szolgáltatások, amelyek megolajozzák a pénz áramlását; s ez a funkció határozza meg a modernkori várost a városhierarchia csúcsán." 5 A városok pénzintézeti funkcióinak kutatása azért is fontos, mivel a fejlettebb banki infrastruktúra hozzájárul a hitelrendszer által közvetített innovációs folyamatok elterjedéséhez, hátteréül szolgálva a gazdasági-társadalmi modernizációnak. A pénzintézeti tevékenység a regionális modernizáció fő tőkeforrásaként a modern kezelési technikák, vállalkozási formák eltérj esztője, az infrastrukturális fejlesztés révén az urbanizációs jelleg emeltyűje, 212