Struktúra és városkép. A polgári társadalom a Dunántúlon a dualizmus korában. Konferencia Veszprémben, 1997. október 16-17-én (Veszprém, 2002)

Foglalkozás, jövedelem, presztízs - Gál Zoltán: A Dunántúl regionális bankpiacának átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában)

GÁL ZOLTÁN A Dunántűi regionális bankpiacainak átalakulása a századfordulón (A bankárok szerepe Pécs város társadalmában) A várostörténet a legutóbbi évtizedek kutatásainak, de minde­nekelőtt egy strukturalista szemléletváltozásnak köszönhetően mára már a helytörténeti jelentőségű diszciplínából átfogóbb tár­sadalmi- és gazdasági folyamatokkal foglalkozó önálló tudo­mányággá vált. A várostörténeti kutatások a sikeres paradigma­váltás következtében a regionális történelemszemlélet kizáróla­gosságának háttérbe szorításával - felismervén, hogy az elmúlt másfél-két évszázadban a városok szerepe a gazdaságban, társa­dalomban és a kultúrában hihetetlenül felerősödött - a tér és idő­beli vizsgálatoknak új dimenziót adva a városhálózat országon­kéntjellegzetes, a regionális keretekből kiemelkedő hierarchikus rendszerét választották vizsgálódásaik keretéül. 1 A magyarországi városhálózat összehasonlító vizsgálatai azért időszerűek, mert hidat építhetnek a regionális sajátosságok vizsgálatát mellőző nemzettörténet és az összehasonlítási alapot gyakran nélkülöző helytörténet között, hz ilyen típusú elemzé­sek során meg kell próbálnunk összhangot teremteni a helyi és az országos szintek között, s az átfogó folyamatokat érdemes helyi szituációkkal megvilágítani. 2 Ezeknek az összehasonlító vizsgá­latoknak külön jelentőséget kölcsönöz az a tény, hogy a század­fordulón régiónkban a polgárosodás és a modernizáció jellemzői majdnem kizárólag a városok szintjén voltak megfoghatók, s a századelőn megteremtett városi keretek szinte máig hatóan befo­lyásolhatják városaink fejlődését és a róluk kialakított image-t. A modernkori urbanizáció és a gazdasági fejlődés összefüg­géseit taglaló gazdaságtörténeti munkák - bár helyesen felismerik a városfejlődés és a gazdaság modernizációja közti szoros kap­csolatot - zömmel mégis egyoldalúan az urbanizáció egyedüli 211

Next

/
Thumbnails
Contents