Márkusné Vörös Hajnalka - Mészáros Veronika (szerk.): Háztörténetek - A dunántúli németek kulturális jellemzői (Veszprém, 2006)

Farkas Gábor: Lakóházak és gazdasági épületek a zirci apátság előszállási uradalmában. Áttekintés a 19. század első felének települési viszonyairól

utca elején kiskertet létesítsen a gazda. A házakat 1811—12-ben építették fel szegényes minőségben. Helyileg nincs kő, épületfát a sólyi erdőuradalomban lehetett szerezni. Egy 1820-ban készült testamentumból is tudjuk, hogy a jobbágygazda házának falai sárból készültek, födémé ágfából volt, melyet zsúp és szalma fedett. A testamentumot a helyi elöljáróság vette fel, és a házról azt jegyezte meg (felépítésének 8. esztendejében), hogy rozoga állapotú. (A gazda teljes vagyonát 20 ezer váltóforintra értékelték). Egy másik job­bágygazda belső telke 60 méter hosszúságú és 20 méter szélességű volt. 10 Fényes Elek 1836-ban keletkezett földrajzi gyűjtésében megjegyzi, hogy Herczegfalva rendezett falu, utcái a mérnöki kimérés szerinti képet mutatják, melyet árnyas fák öveznek. A falu köz­pontja különösen kellemes benyomást kelt a szemlélőben: temploma, népiskolája, paró­kiája van. Lakossága 1207 fő, határa termékeny, különösen a rozstermés kitűnő. Egy 1850. évi felmérés szerint a házak egyharmada szilárd anyagból (kő, tégla, cserép), egy­harmada vegyes anyagokból, egyharmada sárból és vályogból épült. (A tömésfalak egy-két évtized alatt tönkrementek.) A herczegfalvi magánházak száma 360, és van 5 középülete: templom, parókia, községháza és 2 népiskola. A lakosok zöme a bakonyi és a vértesi falvakból érkezett: Nána, Olaszfalu, Borzavár, Tés, Jásd, Porva, Esztergál, Aka, Polány, Kovácsi, Mór, Bodajk, Újbarok, Isztimér, Acsa (Vértes) és két síkvidéki faluból: Perkátáról és Lajoskomáromból. Nemzetiségükre nézve zömmel németek. A felmérés bevallás alapján történt, amely szerint német a herczegfalvi lakosság 77%-a, bár ebben szerepelnek azok is, akik magukat németmagyarnak, vagy magyarorszá­gi németnek vallották. Színmagyarok a perkátaiak voltak. (Ezek a családok nem tudták, hogy őseik horvátországi származásúak, de két generáció alatt elmagyarosodtak. 11 ). Nehéz első esztendők A telepesek 1810. november-december hónapokban eladták ingóságaikat, az igásokat tartották meg és még néhány szarvasmarhával érkeztek Újmajorba. A gazdaságtörténetből tudjuk, hogy a napóleoni háborúk idején a bankópénz inflálódott, a pénzügy szinte kezel­hetetlen. 1811. február 20-án megjelent devalvációs pátens a pénz értékét egyötödére csökkentette. A devalvációval a lakosság sokat vesztett, így a telepesek is. Az új élet elkez­déséhez nem volt elegendő tőkéjük, ezért hiteleket kellett felvenniük. 1811-ben nem volt termés, a földeket 1812-ben szántották fel és vetették el, de a termés 1813-ban faluszerte kevés volt. A felvett hiteleket kamatostól ebben az évben kellett volna visszafizetni. Többen 10. Fényes én.: 90. Továbbá: Actalocorum, uo. 1811. (A betelepítéssel kapcsolatos iratok gyűjteménye.) 11. Uo. Ua. A telepesek névsora, 1811.

Next

/
Thumbnails
Contents