Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/II. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

V. Vallásgyakorlás, népi erkölcs - Tánczos Vilmos: A moldvai csángók népi vallásosságának kutatása (Kutatástörténeti összefoglaló)

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. 2. 4. Szentségek, szentelmények, szakrális tárgyak A szentségek (keresztség, bérmálás, gyónás-áldozás, papi primícia, utolsó kenet, házasság) felvételéhez kapcsolódó népi képzetek kutatásának elenyészően kicsi a néprajzi irodalma. Szórványos adatokat találunk ugyan az emberélet nagy fordu­lóihoz (születés-házasság-halál) kapcsolódó szokásokról szóló - előbb felsorolt ­tanulmányokban, de kifejezetten ilyen céllal készült kutatásokra nem került sor. Valamivel jobb a helyzet a szentelmények néprajzi kutatása terén. A halott­kultusszal kapcsolatos szentelményekről (pl. szentelt gyertya, szenteltvíz, növé­nyi szentelmények stb.) a halottas szokások kutatói (VIRT ISTVÁN, HARANGOZÓ IMRE, NYISZTOR TINKA stb.) 62 tájékoztatnak. A csíksomlyói búcsúról hazavitt növényi szentelményekkel TÁNCZOS VILMOS egyik kisebb írása 63 foglalkozik, de ez a téma még további kutatást igényelne. POZSONY FERENC egy külsőrekecsini család vallásos tárgyait veszi számba. 64 A csángó néprajzi szakirodalomból majdnem teljesen hiányzik a megszentelt írásokhoz (pl. imakönyvek, kéziratos füzetek), a szentképekhez és -szobrokhoz, egyéb megszentelt tárgyakhoz (pl. rózsafüzér) való viszony tanulmányozása. A téma fontosságára irányítja a figyelmet CSOMA GERGELY Elveszett szavak című, művészi kivitelezésű könyve, 65 amely különféle magyar nyelvű - főleg vallásos jellegű - szövegekről készült fényképek gyűjteménye. 2. 5. A díszítőművészet vallásos jelképei A moldvai csángó népi díszítőművészet vallásos-mágikus elemeinek és az ezek által kifejezett szimbolikus tartalmaknak a vizsgálata a néprajztudomány egyik nagy adóssága. Már az ötvenes években végzett tárgyi néprajzi kutatások alap­ján szerkesztett, de csak 1981-ben megjelent Moldvai csángó népművészet kötet SZENTIMREI JUDIT által írt idevágó fejezete 66 is sejtetni engedte, hogy különösen fontos kérdésről van szó, de a téma elmélyült kutatására csak az utóbbi években GAZDA KLÁRA ma is zajló terepmunkája révén van megvalósulóban. Gazda Klá­ra különböző közleményeiben olykor már hivatkozik saját kutatási eredményeire, és szórványosan tesz közzé igen érdekes adatokat. 67 Ezek alapján várhatjuk tőle, hogy a terepmunka befejezése után a csángó díszítőművészet vallásos-mágikus elemeit összefoglaló monografikus feldolgozásával is elkészül. „Kétségtelenül in­goványos területen járunk. Ám a képzelet világa, legyen az sajátunk, avagy egy közösségé, egyáltalán nem nevezhető szilárdnak. Már csak az fontos, hogy a ket­tő ne különbözzön túlságosan. Ehhez pedig további sok-sok megfigyelés, új adat és azok helyes értelmezése szükséges" - írja a GAZDÁNÉ OLOSZ ELLA moldvai csángó inghímeket bemutató kötetéhez írt előszójában. 68

Next

/
Thumbnails
Contents