Gaál Attila (szerk.): Tolna megye évszázadai a régészet tükrében. Válogatás az elmúlt tíz év ásatási anyagából (Szekszárd, 2001)
I. szekszárdi Duna-hídhoz vezető S-ö gyorsforgalmi út feltárásai és más leletmentések - Ódor János Gábor: V. századi temető és település Mözs határában (14–16. tábla)
sírban megtalált kifli alakú karikák. Egy sugaras hátú tükör töredéke pedig az V. század első feléből származik. A 450-es évekre datálható az ún. bakodpusztai típusú fibulapár, (15. tábla 3. kép) amilyeneket két sírban is találtunk. A férfi sírok közül csak egyben volt fegyver melléklet, egy rövid tőrkard. Összességében azt lehet mondani, hogy a mellékletek, valamint a sírok - a temető hosszabb idejű használatára utaló - nagy száma alapján, az V. század első és második harmadában, a keleti germánok egy közössége használta a temetőt. A germán népesség települése a temetőtől elkülönülve 100-150 méterre nyugatra, a Sárvíz egykori mellékága mellett helyezkedett el. Az S-9-es út nyomvonalába eső kb. fél hektáros területen 13 gödörházat és 40 gödröt tártunk fel. A házak négyzet alaprajzúak, félig földbe süllyesztettek voltak, nyugati és keleti oldalukon 3-3 cölöplyuk volt, (16. tábla, valamint alaprajz a szövegközti képen) a gödrök nagyrészt méhkas alakúak voltak. A leletanyag zöme kerámia, nagyrészt korongolt barna és szürke színű, apró kaviccsal soványított, későrómai jellegű fazekak töredékei, de akadnak szép számmal jól iszapolt, besimított edények (pl. murgai típusú korsó: 15. tábla 1. kép) töredékei is. A temetőben előforduló tárgytípusok közül néhány megtalálható a település objektumaiban is. (14. tábla) Ilyenek az egyik gyermeksír korongolt táljának párhuzamai a település objektumaiban, valamint az egyik gödörben talált kétsoros csontfésü (15. tábla 2. kép) és bronzcsipesz. A közösség termelő életmódját egyebek mellett két örlőköpár is mutatja. A telep jelentőségét nagyfokú feltártsága mellett növeli az a tény, hogy ebből a korszakból a Dunántúlon korábban csak három darab hasonló korú, 3-3 cölöplyukas házat tártak fel. V. századi ház alaprajza. (1. objektum: Hat cölöplyukas gödörház) 34