Gaál Attila (szerk.): Tolna megye évszázadai a régészet tükrében. Válogatás az elmúlt tíz év ásatási anyagából (Szekszárd, 2001)

I. szekszárdi Duna-hídhoz vezető S-ö gyorsforgalmi út feltárásai és más leletmentések - Ódor János Gábor: Avar kori lelőhelyek az S-9 út nyomvonalán (17–18. tábla)

Odor János Gábor Avar kori lelőhelyek az S-9-es út nyomvonalán (17-18. tábla) Tolna megye területét a népvándorláskor második felében (VI-IX. század) itt élő avarok sürün megszállták. Ezért számítani lehetett arra, hogy az S-9-es út nyomvonala több avar lelőhelyet is érint. Az V. számú lelőhelyen 1998-ban egy zömmel későavar kori temetőt, a VI. számú lelőhelyen 1999-ben VIII. századi településrészt tártunk fel. (17. tábla) Utóbbi lelőhely Mözs déli határrészén, a Taplósi-Dunához közel található. Itt nem nagy sűrűségben árkokat, gödröket és egy kemencét tártunk fel. A minimális mennyi­ségű kerámia leletanyag (18. tábla 1. kép) a település-részietet a VIII. századra datálja és a megye kevés számú avar telepét gya­rapítja. Szekszárd határának részben kedvező természeti adottsága, részben intenzívebb kutatása miatt már eddig is mintegy 15 avar temetőt tudtunk lokalizálni. Az autópálya­ásatásoknak köszönhető, hogy Szekszárd­Palánktól északra, az ún. Palánki-dülőben egy újabb, korábban nem ismert temetőt tártunk fel. Ez az avar temetők közül szokatlanul kis méretű temető 80 sírból állt és használata a VII. század végétől a IX. század elejéig tar­tott. A kis közösség az elhunytakat gazdag mellékletekkel bocsátotta a túlvilági útra. (Ld. pl. a 7. sír szövegközti rajzait.) Az ételre utaló állatcsontokon és az egykor italt tartalmazó edényeken túl a halottak mellé helyezték ékszereiket (fülbevalók: 18. tábla 1. és 4. kép, gyöngysorok), használati eszkö­zeiket (orsógombok, kések) és fegyvereiket (kard, fokos: 18. tábla 2. kép). A felnőtt férfi sírok felében, a csontvázak medencéjénél megtaláltuk szabadságukat jelképező, öntött Szekszárd Palánki-dűlő, 7. sír. 35

Next

/
Thumbnails
Contents