Németh Péter (szerk.): Nyíregyházi szlovák ("tirpák") nyelvjárási és néprajzi emlékek V. (Jósa András Múzeum Kiadványai 32. Nyíregyháza, 1991)

Kostálik, Ján: A "tirpákok" mint szlovák etnikum által lakott Nyíregyháza környékének földrajzi aspektusai (Kivonat, ford.: Németh Zoltán)

ellenére a mikroklimatikus feltételek elégségesek a terményeknek és a gyümölcsösöknek. A nagycserkeszi termelőszövetkezet pedológíai kutatásai alapján a feketeföld és a barnatalaj gyen­gén humuszos (1-2 X humuszt tartalmaz), különböző mélységű humuszos horizonttal (20-70 cm),erős erózi­óval bevonva. 2. A Nyírség területének benépesülése A (csehszlovák és magyar) archeológiai adatok szerint Szlovákia déli területei és Magyarország é­szaki vidékei már a paleolit korszakban benépesül­tek. A terület sűrűbb népesedése a IX. és a X. szá­zadban zajlott le, míg a XI. és a XII. században az Észak-Alföld területén már mezőgazdasági települése­ket ismerünk. A magasabb dombokon alakultak ki ezek, legelőbb gyümölcsösök és szőlőskertek létesítésével. A "kultűrvidék" formálódása lelassult, főleg a XIII. és XIV században a tatár és a török támadások által. A súlyos szociál-ökonómiai feltételek és a tö­rökökkel folytatott háborúzással a magyar nemesség feudális gazdálkodása alásüllyedt, a mezőgazdasági termékek alacsony színvonala radikális változásokat követelt meg,mint amilyen az új munkaerő behozása is az Alföldre. SIRÁCKY adatai alapján (1966), aki ACSÁDY isme­reteire támaszkodik (1866), az Alföld szláv etnikum­mal történő benépesülése már a XVII. század második felében megkezdődött a mintegy 50 munkás idejöttével aratási és cséplési munkákra. Az Alföldre történő ­munka miatti betelepülés nagyobb mértéket ért el a XV 111.században, amikor főleg a szatmári béke (1711) után Észak- és Közép-Szlovákia lakosságának szegé-

Next

/
Thumbnails
Contents