Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)

Majer József: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet gerincesei (Vertebrata) • The vertebrates of Béda-Karapancsa landscape protection area, South Hungary.

4. Kerecsensólyom (Falco cherrug). 1987-ben az 1. fészekben kotló réti sast elzavarta, a fészket rendszeresen látogatta, de a közelben levő varjúfészekben költött, 1988-ban ugyanitt további két varjúfészket foglalt, a költés eredményességéről nincs adatunk. 1989-ben a fészkeket 14 alkalommal ellenőriztük, a madarat nem észleltük. 1991­ben sikeresen költött, 2 fiókát láttunk. 1992 márciusában ugyancsak a fészeknél tartózko­dott. Egyéb fészek. Tudunk még a területen egy ismeretlen eredetű, nagyméretű fészekről (fekete gólya, vagy réti sas költéséhez alkalmas.) Költés vagy a fészek körüli tevékenységet a meglehetősen gyakori ellenőrzésekkor nem észleltünk. A bédai területen észlelt, fokozottan védett madárfajok, amelyek költését nem tudtuk eddig bizonyítani: gyurgyalag, kanalasgém, kis kócsag, nagy kócsag, üstökös gém. Egyéb védett ragadozómadár fészkelések. 1. Egerészölyv: 5 fészkelési hely. 2. Karapancsa A terület fokozottan védett madárfajai fészkelőhelyeinek feltérképezése megtörtént. 1. Fekete gólya (Ciconia nigra) 1. fészek (Homorúd), 1989-ben 3 fióka kirepült, 1990-ben ismét 3 fióka nőtt fel, 1991-ben a vihar a fészket letörte, a fiókák elpusztultak. 2. fészek (Homorúd): 1987-ben 3,1988-ban 2-3? fióka nőtt fel, 1989-ben az erdőt véghasznosítás miatt letermelték, a költés elmaradt (a fészek megvan). 2. Réti sas (Haliaëtus albicilla) 1. fészekben (Homorúd) utoljára költést 1985-ben észleltünk, bár a madár a fészek körül, a fészkelési idő kezdetekor, minden évben észlelhető. 1989. február 26-án, ugyanitt 2 kerecsent láttunk, később a fészeknél sem a réti sast, sem a kerecsent nem sikerült megfigyelni. 2. fészekben (Homorúd) utoljára költést 1986-ban észleltünk. Az erdőt véghasznosítás miatt letermelték, csak a fészket tartó fát hagyták meg a fakitermelők. Ha a jószándék minimális természetvédelmi ismerettel párosult volna, a költőhelyet meg lehetett volna megmenteni. 3. fészek (Sziget-erdő). A fészek 1987-ben épült, akkor 1 fióka nőtt fel. Azóta a fészek lakatlan. 3. Holló (Corvus corax). Csak egy fészket találtunk. 1989-ben sikeres költés, április 3-án két fejlett fiókát észleltünk, 1990-ben nem regisztráltunk költést, 1991-ben 3 fióka repült ki. A karapancsai területen megfigyelt, fokozottan védett madárfajok, amelyek költését nem tudtuk eddig bizonyítani: gyurgyalag, kanalasgém, kis kócsag, nagy kócsag, üstökös gém, vörös kánya, vörös gém, szalakóta, halászsas, kígyászölyv. 262

Next

/
Thumbnails
Contents