Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)
Majer József: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet gerincesei (Vertebrata) • The vertebrates of Béda-Karapancsa landscape protection area, South Hungary.
Az emlősök kutatásának eredményei Kisemlösfauna felmérés bagolyköpetekböl 872 bagolyköpetet dolgoztunk fel, amelyekből 18 kisemlos fajt sikerült meghatározni. Ezek közül 12 a rágcsálók (Rodentia), 6 a rovarevők (Insectivora) rendjén belül a cickányfélék (Sorícidae), családjába tartozott (4. táblázat). A határozásokat SCHMIDT (1967) munkája segítségével végeztük, ami morfológiai elemzést jelentett. Az egyes fajokat az eltérő koponyabélyegek és fogazat alapján különítettük el. A részletes ismertetéstől eltekintve itt jegyezzük meg, hogy az Apodemus nemzetéségen belül az erdei egér (Apodemus sylvaticus) a sárganyakú erdei egér (Apodemus flavicollis) és az aprószemű erdei egér (Apodemus microps) fajokat erdei egér (Apodemus sp.) néven foglaltuk össze, mivel biztos elkülönítésük az említett bélyegek alapján nem lehetséges. A határozások eredményeit táblázatba foglaltuk (4. táblázat). Munkánk, az adatok mennyiségét tekintve még távolról sem teljes, az előbbiek ellenére, a tájvédelmi körzet vonatkozásában alapvetőnek tekinthető. A bagolyköpetek feldolgozásának eredményei A baglyok többnyire a tömegesen jelen lévő apró emlősöket zsákmányolják a legnagyobb számban, e mellett találtunk a köpetekben rovar, béka és madár maradványokat is. Az utóbbiak közül legtöbb mezei (Passer montanus) és házi veréb (Passer domesticus) volt. A leggyakoribb fajnak a mezei pocok (Microtus arvalis) bizonyult. A cickányok közül, legnagyobb számban az erdei cickányt (Sorex araneus) találtuk meg. Az általunk vizsgált terület zsákmánylistája csaknem megegyezik MIKUSKA and VUKOVIĈ (1980) jugoszláviai Baranyából származó eredményeivel. Mikuska 14 kisemlos. fajt határozott meg pontosan, amelyek közül kettőt (Talpa europea, Myotis oxygnatus) nem találtunk a bédai anyagban. Nálunk viszont előkerült mogyorós pele (Muscardinus avellanarius), ami a jugoszláv fajlistából hiányzott. A faunisztikai adatok is bizonyítják a vizsgált két területnek, mint élőhelynek szerves egységét. A fentiek alapján itt Bédán is célszerű lenne a lelőhelyek figyelemmel kísérése mellett a periodikus köpetgyűjtés. A jelenlegi anyag pl. nem elég reprezentatív ahhoz, hogy a terület kisemlos faunisztikai jellegét elfogadhatóan tükrözze. Tehát mindenképpen fontos lenne a több éven keresztül gyűjtött anyag összehasonlítása. Fokozottan védett emlős észlelése Vidra (Lutra lutta), 1 példány, Budzsáki Duna a 25 E részénél, vízpart. Az észlelt védett emlősök listája 1. Borz, Homorúd 57 С (lakott kotorék). 2. Menyét (csalisíppal előhívott egyedek): Homorúd 1 B; 8 C; 75 D; 95 B; Karapancsa 6 A; 23 G; 15 A; 16 E. 3. Mókus Karapancsa 20 A. 263