Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)

Sár József: Adatok a Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet bogárfaunájához (Coleoptera) • Contribution to the knowledge of beetle fauna (Coleoptera) of the Béda-Karapancsa landscape protection area, South Hungary.

1. ábra. A tanulmányban szereplő adatok származási helyei. (A számok magyarázata a szövegben.) 2. Új-Mohács: Ez a terület is a védőgátrendszeren belül található, így egyes részei a Duna áradásait követően gyakran kerülnek víz alá. Itt elsősorban a partszakaszt kísérő füzes-nyárasok húzódnak, melyet nyílt, füves területek tesznek változatossá. 3. Boki-erdő: A fénycsapda telepítési helyétől nyugatra elterülő viszonylag nagykiterjedésű, az eredeti állapotát megközelítő tölgy-kőris-szil ligeterdő jellemző a területre. 4. Béda-erdő: A Béda-Duna holtág közelében húzódó tölgy-kőris-szil ligeterdők maradványai találhatók leginkább a területen, amit az intenziv erdőgazdálkodás mára már inkább csak tölgyesekké alakított át. 5. Karapancsa: Öreg állományú tölgyerdők alkotta, a csatornák, holtágak partszegélyét nagy nedvességigényű növényzettel borított mocsaras területek. (Szarvas­tanya). 6. Fekete-erdő: Hóduna település közelében elterülő tölgyesekké alakított eredetileg tölgy-kőris-szil ligeterdők alkotta terület, hol a talajvíz csökkenése által kialakult faállomány pusztulást figyeltünk meg. A száraz fatörzsek kérgező gyűjtései nem adtak olyan jó eredményeket, mint a Kölked Nagy-réti gyűjtések. 7. Boki-gátőrház fénycsaapda: Itt működött szakaszos üzemeltetéssel 1989-ben az egyik fénycsapda a gátőrház kertjében. 122

Next

/
Thumbnails
Contents