Ikvai Nándor szerk.: Gödöllőiek, szentendreiek. Művészettörténeti tanulmányok (Studia Comitatensia 10. Szentendre, 1982)

Szentendreiek - Gergely Attila–Gergely Attiláné: Kiállításlátogatás és művészetfeldolgozás a szentendrei gyűjteményekben (művészetszociológiai felmérés)

egyes kiállítások társadalmilag jellegzetes látogatási és tetszési „profiljai" sem. A következőkben ezeket körvonalazzuk ugyancsak az adatlapos vizsgálat alap­ján. 3.2.3. Az egyes kiállítások forgalmának összetételi jellemzői Eddig a közönség összetételi jellemzőit a nyolc kiállítás Szintjén, általában vizsgáltuk. Az eddig feltárt összesített arányok azonban kiállításonként is szá­mottevően szóródnak. Az egyes kiállítások közönségi összetételének jellemzőit az eddig is használt cíimenziók mentén mutatjuk be. a) Területi megoszlás szerint: A nyolc kiállítás átlagához képest a budapesti látogatók aránya a Kerényi Emlékmúzeumban és a Kovács Margit Kerámia­gyűjteményben a viszonylag legnagyobb; míg a vidéki látogatók súlya a Fe­renczy Múzeumban és a Népművészetek Házában, a két viszonylag legtradicio­nálisabb kiállítóhelyen a legmagasabb (az utóbbiakban az átlagos 45,9%-4cal szemben 58,6, ill, 55,6%). b) Lakóhely jellege szerint: A városi lakóhelyű látogatók átlaghoz képest magas arányával a Kerényi Emlékmúzeum és a Művésztelepi Galéria, a falusi közönség viszonylag nagy súlyával a Szentendréi Képtár, a Népművészetek Háza és a Ferenczy Múzeum tűnik ki. (Az előbbiekben a városi arány az átla­gos 84%-kal szemben 92, ill. 90%, az utóbbiakban a falusi arány az általános 16%-kal szemben 20, ill. 18—18%.) c) Nemek szerint: Átfogó arányuknál több férfi elsősorban a Művészte­lepi Galériát (62%), a Szentendrei Képtárat (51%), valamint a Barcsay Gyűjte­ményt és a Kerényi Emlékmúzeumot (50—50%) látogatta: a nők általános ará­nyukhoz vett látogatási gyakorisága a Népművészetek Házában, a Ferenczy Múzeumban és a Kovács Margit Kerámiagyűjteményben nagyobb (57%). d) Életkor szerint: A 20—29 évesek általános képviseletükhöz képest lé­nyegesen nagyobb arányban a Kerényi- (36%), a Barcsay- és a Czóbel-gyűjte­ményeket (34—34%) látogatták; a 14—39 évesek között a Kerényi Emlékmú­zeum, a Művésztelepi Galéria és a Szentendrei Képtár viszonylagos látogatási gyakorisága kiemelkedő, de a Kovács Margit Kerámiagyűjteményt leszámítva minden kiállítást alapsokasági súlyuknál; nagyobb arányban látogattak. A 40— 59 éves korosztály esetében a Kovács Margité-gyűjtemény, a 60—80 évesek' kö­rében ugyancsak a Kovács Margit-gyűjtemény, valamint a Népművészetek Háza éa a Czóbel Múzeum játszik hasonló szerepet. e) Gazdasági ág szerint: A mezőgazdasági szektorban dolgozók viszonylag legkevésbé a Kerényi Emlékmúzeumot és a Czóbel Múzeumot látogattak, az ipariak relatíve főleg a Barcsay-gyűjteményt, a Szentendrei Képtárat és a Nép­művészetek Házát. f) Foglalkozási főcsoport szerint: A kétkezi foglalkozásúak viszonylag leg­nagyobb arányban a Szentendrei Képtárban (46%) és a Népművészetek Házá­ban fordulnak meg (23%); a szellemiek a Művésztelepi Galériában, a Kovács Margit-gyűjteményben és a Czóbel Múzeumban. 148

Next

/
Thumbnails
Contents