Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - SURÁNYI DEZSŐ:A gyümölcspiacok funkcionális szerepe a biológiai sokféleség megőrzésében

A gyűjtött erdei gyümölcsökkel együtt az aszalványok komoly értéket képvisel­tek a piacokon. Az egyházi birtokok általában, igen pontos feljegyzéseket készítettek a gazda­ságaikról. A legtöbbet a bencés rend magyarországi működését feldolgozó rendtör­ténet kötetekből és az esztergomi főegyházmegye számadáskönyveiből tudhatunk meg (Erdélyi László) szerkesztette bencés rendtörténet_és mások írásai kitűnő pél­dákat tartalmaznak). 103 Fügedi Erik vizsgálatai szerint az esztergomi érsekség ma­jorságai nem árutermelő, hanem önellátás céljait szolgáló mezőgazdasági üzemek voltak, elsősorban az állatállomány takarmányozását ellátó gazdaságok (széna­termelés). Mint ezekből kiderült, a bortizednek is mindössze 60 %-a jelentkezett a kereskedelemben, s így az 1400 forint körüli jövedelem igen alacsony. Egyéb­ként Fügedi 104 szerint a 4000 aranyforintot is elérhette volna a nevezett nagygaz­daság „borjövedéke". Szerencsére a gyümölcsöt, mint alapvető táplálékot komolyabb adóteher nem sújtotta, így a maga külterjes módján, a dunai szigeteken és a jobbágytelkeken termelt gyümölcs a jobbágyok, bérlők vagy a polgárok birtokában, tulajdonában maradt. A Hippolit-féle könyvek 105 átvizsgálása után legelőbb erre lehet következ­tetni; nevezetesen, hogy gyümölcskilenced nem volt. A hódoltsági országrész gazdasági kimerítését a kettős, sőt hármas adózás nagyban siettette, s a behozott egzotikus kultúrnövények bevételei nem adhattak kárpótlást. Virágzó földművelési körzetek tűntek el, a folyamatos háborúskodá­sok a végvári területeket hadműveleti területté és hadigazdaságokká változtatták. Az egyéves növény kultúrákra igen rossz idők jártak, az évelők valamivel jobb helyzetben voltak, ha a forgalmas hadiutaktól távolabb helyezkedtek el s kicsi le­hetett az élőmunka igényük. Valójában egyre nagyobb területek néptelenedtek el, a termelés hanyatlásához már ez is elegendőnek bizonyult, gyakorlatilag errefelé megszűnt a klasszikus értelemben vett export. Belső piaca lett az országrészünk a Török Birodalomnak. Kérdéses volt az árucikkek pénzbeli vagy árukkal való ellentételezése is. 106 Eleve nem lehetett jelentékeny az itteni exporthányad, mert nagy volt a Tö­rök birodalom belső piaca és közben a régi termelő kis-és nagygazdaságok tönk­rementek, elpusztultak. A törökökkel való gazdasági kapcsolat helyett a sarcolás lenne a helyesebb kifejezés, ami nem egyenlő felekre jellemző. Ugyanez érvényes 103 Erdélyi L. (főszerk.) A Pannonhalmi Főapátság tört. I-XII. köt. és vö. Fügedi 1981. i.m. 114-237. 104 uo. 207-208. 105 uo. 115-122. 106 Zimányi V. 1985. Fiskális törekvések...in: Magyaország tört. 3/II: 983-986.

Next

/
Thumbnails
Contents