Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

gészeti hagyatékának talán lehet valami előzménye keleten, Árpádék Vereckénél talán nem hánytak le magukról inget-gatyát, s fegyvereiket is eldobálva szőrén és pőrén ülve meg lovaikat, puszta kézzel ijesztették el a bolgárokat, besenyőket, morvákat és frankokat. Jaj tehát az ilyenfajta romantikus, kelet-mániás, naciona­lista régészeknek! Végzetüket még az is betetőzi, hogy állítólag Bálint Csanád és Révész László nem a steppén, hanem a ligetes steppén találták meg X. századi emlékanyagunk párhuzamait. Mielőtt bárki a szívéhez kapna, megjegyzem: kár, hogy Langó elfelejtette azt a térképet, amit ufai kollégánk, Vlagyimir Ivanov ál­lított össze a magyarnak vélhető kelet-európai sírokról, temetőkről - s amely tér­képet a szerző is „átemelt" most megjelent könyvébe. 161 (Sajnos, minden kritika nélkül.) Hogy nem tűnt fel neki: a leletek majdnem mind a steppeövezetben van­nak? Ha ismerné a nomád népek gazdálkodási rendszerét, tudná, hogy ez a szem­pont egyébként is teljesen lényegtelen, hiszen a nomád legelőváltás a déli steppei téli szállás és az északi - ligetes steppei vagy erdővidéki - nyári szállás között történik. Az olvasó azon is csodálkozhat, hogy Langó miért nem az erdővidékre költözteti őseinket, hiszen ott is számos párhuzamot találunk honfoglalóink ha­gyatékához, például a híres őscseremisz tarsolylemezt, vagy a karancslapujtői öv ősmordvin sírból származó mását. Csakhogy ezek a tárgyak egytől-egyig délen készültek s kereskedelmi áruként kerültek ide. Elegendő egy pillantást vetnünk például az őscseremisz dubovajai, IX-XII. századra keltezett temetőből származó aranyozott ezüst lószerszám véretekre (24. kép), 162 első pillantásra megállapíthat­juk, hogy azok valamelyik déli műhely termékei. S bár remek párhuzamaikat is­merjük a szaltovói, kazár és besenyő sírokból, nem valószínű, hogy a besenyők a cseremiszföldi erdőkben terelgették volna nyájaikat. Ezek a remekművű ékítmé­nyek a helyi nemzetségi arisztokrácia megrendelésére készültek s tulajdonosaik rangját jelölték. (Erre az időre a cseremiszek, mordvinok s a szomszédos finnugor népek társadalma eljutott az államszerveződés küszöbére, amit az orosz koloni­záció akasztott meg.) De nézzük tovább a szerző gondolatmenetét: „Az orosz kutatás újabb eredmé­nyei alapján ma már egyre nyilvánvalóbbnak tűnik, hogy a Kárpát-medencei X. századi palmettás véretekhez kapcsolódó sztyeppéi emlékek időben nem előzmé­nyei ennek a leletcsoportnak, hanem kortársai, vagyis olyan általános divatelemek lehetnek, amelyek elterjedése párhuzamos a Kárpát-medencében és a sztyeppén, s feltűnésük a X. században következett be." (92, 94.) E magabiztos megállapítással szemben fentebb láthattuk, mire is jutott az „orosz kutatás." Bizonyos, hogy nem erre, bár ott is sok kutató és sok kutatói vé­161 LANGÓ 2007, 245. 162 ARHIPOV 1984, 154-155. - A leleteket a joskar-olai Mari Tudományos Intézet szí­vességéből közölhetem.

Next

/
Thumbnails
Contents