Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

vészét Etelközben már szinte teljesen kiforrott. 159 A korábban készült magyar tár­gyak azonban sokkal nehezebben ismerhetők fel. Arra is gondolnunk kell, hogy a keleten ismert magyar jellegű készítmények a Baskíriában maradt magyarok mű­helyeiből kerültek ki, márpedig itt nyilvánvalóan más volt a művészi fejlődés irá­nya, mint az etelközi magyarság körében. E kérdésekben még csak tisztulni kezd a homály, sok-sok kérdés vár még válaszra. IV. A fentebb elmondottakkal szöges ellentétben áll az a felfogás, amelyet igen am­biciózus fiatal kollégánk, Langó Péter fejtett ki nemrég, igen éles bírálatban része­sítvén az előbbiekben említett kutatókat, mindenekelőtt László Gyulát. 160 Nem a szerző bántóan kezdetleges érvelése, szakmai tévedésektől hemzsegő írásműve ér­demli ki, hogy e dolgozatban cikkének figyelmet szenteljünk, hanem főképpen az, hogy olyan „kutatói" stílust és magatartást tükröz, amellyel Langó Péter - sajnos - napjainkban nem áll egyedül. A nem szakmai folyóiratban napvilágot látott dolgozat (ahol szakember nem lektorálta) lírai címet kapott, ami könnyed esszét sejtet, ám az olvasót lábjegyze­tekkel - fölöslegesen - túlzsúfolt, százféle irányba elkalandozó tanulmány vár­ja. (Mintha a szerző itt akarta volna a világ, de legalábbis a régészet és őstörténet minden problémáját megoldani.) Az elején, igaz, még valóban könnyed hangvé­telű mondatok sorakoznak arról, hogy Pulszky Ferenc kikkel kvaterkázott híres szalonjában, például a kor „kiemelkedő történészé"-vel, Marczali Henrikkel. Mit mondjak? Ha Langó Péter elolvasta volna Marczali elképesztő zagyvaságait a hon­foglalókról a millenniumi „tízkötetes" első kötetében, lehet, hogy nem írta volna le e sorokat. Ezzel szemben jól megkapja a magáét a kor talán legjelesebb régé­sze, Nagy Géza, aki Pulszkyval együtt majdnem hazaárulóként szerepel a szer­ző mástól, szolgai módon átvett értékítélete szerint. (Ugyanakkor tudnia kellene, hogy Nagy Gézát Habsburg-ellenessége miatt a Nemzeti Múzeumból az akkori „végekre," Sepsiszentgyörgyre száműzték.) Hogy miért e szigorú igazságosztó hevület? Nem kell rajta sokat töprengeni, elég kissé előre lapozni a cikkben. íme: „Alois Riegelnek a XIX-XX. század for­dulóján publikált kutatási eredményei újra a kutatás kiindulópontjává válik, s ezút­tal ma már nem egy keletreferens, hanem egy késő antikvitás-központú szemlélet jellemzi a kutatást." (92.) A szóismétléssel és germanizmussal terhelt, pongyola és tudálékos megfogalmazású mondat azt jelenti, hogy Riegel százéves salabak­terével vágja orrba a szerző mindazokat, akik netán úgy vélik: honfoglalóink ré­159 PRICHODNUK - CHURILOVA 2002, 189. 160 LANGÓ 2006.

Next

/
Thumbnails
Contents