Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

mutat rá, hogy a két hazai csészénk mintázata nem mutat rokonságot e „Magna Hungáriában" készült edényekével. 153 Később Fjodorova még többször visszatért a „Magna Hungáriában" készült ezüstök kérdésére, de nézetét lényegesen nem változtatta meg. E tárgyak időrend­jét a IX-X. századra tette s hangsúlyozta, hogy igen közel állnak a korai bolgárok­nak tulajdonítható csoporthoz. 154 Végezetül még A. M. Belavin véleményére térek ki, aki a Káma-vidéken lelt magyar jellegű tárgyakról úgy véli, hogy azok kereskedelmi úton kerültek ide a Kárpát-medencéből. 155 A solymász-jelenetes edények képi előzményeit ő Irán­ban látja s nézete szerint az ilyen jelenetekkel díszített függők a lomovátovói és rodánovói nemzetségi előkelők sajátos rangjelzői lehettek. 156 A fentiek értelmében alighanem nagy valószínűséggel elmondhatjuk, hogy a „keleti ezüstök" között magyar munka is akad. Ezeket a tárgyakat a magyar kéz­művesek még a keleti szállásokon készíthették, Magna Hungáriában, Levédiában és Etelközben. Egyre több olyan lelet lát napvilágot, amelyik megerősíti a László Gyula által még csak kérdőjellel útjára bocsátott feltevést. Igaz, teljes bizonyos­ságot még ma is csak ritkán mutathatunk ki, de az ősi művészet és hitvilág kér­désében ez szinte természetes. Magam úgy vélem, nem azok járnak a helyes úton, akik a keleten talált magyar jellegű tárgyakat mind a Kárpát-medencéből szárma­zó importnak vélik (Darkevics), hanem azok, akik még a keleten élő magyarokhoz kötik őket (Marsak, Fjodorova). Mert láttuk ugyan, hogy valóban jutottak oda ke­reskedelmi úton magyar tárgyak, ezek száma azonban nem lehetett sok. És főként nem az ezüst edényeké. Ekkoriban - a IX. században — formálódott a magyar mű­vészet új stílusa, amikor az egész eurázsiai steppeövezetben új, növényi elemek­kel átszőtt ornamentika formálódott a pusztai mesterek kezén. Ennek fő jellemzői hasonlóak voltak, de a részletei nagyon is különbözőek. A X. századra a dúsan burjánzó leveles-indás-szalagfonatos motívumok mellett életre kelnek a régi szkí­ta világ állatfigurái, beköszönt a „szkíta reneszánsz." Honfoglalóink művészete hű tükre ennek a színpompás világnak, de ugyanakkor egyedi, sajátosan magyar jellegű is. Még akkor is, ha tarsolylemezeink palmettahálóját viszontláthatjuk a Bajkál-vidéki manháji sziklarajzokon, 157 a bécsi szablya pengéjének berakásán lévő rajz közeli rokona pedig az egyik tuvai szablyán tűnik fel. 158 A korobcsinói magyar sírból való szablya torkolatverete tanúsítja, hogy e sajátosan magyar mű­153 Uo. 162-163. 154 Ld. FJODOROVA 2003, 140-143. 155 BELAVIN 2000, 157. 156 BELAVIN 2004, 337-338. 157 OKLADNYIKOV 2003. 158 FODOR 2001, 28.

Next

/
Thumbnails
Contents