Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

letti faluban magam is megfordultam abban az udvarban, ahol szaszanída tálból itatták a csibéket.) 84 Fentebb már idézett dolgozatában O. N. Bader fogalmazta meg először egyér­telműen, hogy a Káma-vidéki ezüst edények nem ősi temetőkből vagy település­rétegekből származnak, hanem szentélyekből. Nem „ásták" vagy „rejtették" tehát azokat a földbe, hiszen mindössze 25-30 cm mélyen bukkantak rájuk. 85 Nyilván­való tehát, hogy az egykori szentélyekben elhelyezett edények az áldozóhely felha­gyása után (ahová még ekkor is szigorúan tilos volt bárkinek is belépni) az avarba hullottak, amely rövid idő alatt jótékony leplébe borította azokat. Bader remek fel­ismerése ugyan nem vált gyorsan közkinccsé a szakemberek körében, ma viszont már szinte mindenki által elfogadott. 86 A kutatás ugyan már rég felismerte, hogy az ezüst tálak felületére utólagosan karcolt, meglehetősen primitív jelek és jelenetek kétségkívül e tárgyak kultikus használatára utalnak, 87 ennek egyértelmű igazolásához a múlt század hetvenes éveiben V. Ju. Lescsenko szolgáltatott perdöntő bizonyítékokat. 88 A Káma-vidéki ezüst tálak közül 36 peremét ütötték át utólagosan felfüggesztésre szolgáló lyu­kakkal. Ezek elhelyezkedése az edények nagy többségén megfelel a rajtuk lévő áb­rázolások elhelyezkedésének. Kivételt csupán a keresztet ábrázoló bizánci edények alkotnak. Az edényeket szertartásaikon használó helyi népesség tehát értelmezte ezeket az ábrázolásokat, s nyilvánvalóan be is építette hiedelmeibe. A szaszanída tálak vadászjeleneteinek diadalmas királyi lovasában - aligha kétséges - hogy a Világügyelő férfi, Mir susne xum alakját ismerték fel, ugyanúgy, ahogyan az új­korban a vásári huszárfigurákban. 89 Azokban az esetekben pedig, amikor a déli mesterek jelenetei nem feleltek meg igényeiknek, utólagos bekarcolásaikkal egé­szítették ki azokat. Szép példája ennek a Bolsaja Anyikovszkaja falu mellett talált szaszanída tál, amelyen az uralkodó fejének két oldalára a nap és a hold alakját vésték, és újabb koronás-kardos alakokkal „egészítették ki" a jelenetet. Hasonló alakokat véstek a tál hátsó oldalára is. (12-13. kép.) 90 Ugyancsak teljesen egyér­telmű a kiegészítésre irányuló szándék a szludkai tál esetében, amikor a fa előtt álló ló hátára egy kardot tartó lovast mintáztak, a felső peremre pedig kardos-ko­84 FODOR - DIÓSZEGI - LEGEZA 1996, 33-34. 85 BADER 1952, 200. 86 Az elmondottakat az a tény is megerősíti, hogy Nyugat-Szibériában még jelenleg mű­ködő szentélyekben és a halotti bábuknak készített ládákban ma is találnak régi ezüs­töket. Ld. FJODOROVA 2003, 143. 87 ORBELI - TREVER 1935, XII. 88 LESCSENKO 1977. 89 CSERNYECOV 1939, 35. MIFOLÓGIJA 89. 90 LESCSENKO 1977, 53; FODOR - DIÓSZEGI - LEGEZA 1996, 57-58.

Next

/
Thumbnails
Contents