Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

- félreértésen alapul. Közben meg is rója a hazai és külföldi kutatókat, hogy nem olvasták O. N. Bader alapvető tanulmányát a keleti ezüstökről. 26 Egyetértvén a szerző legfontosabb következtetéseivel, meg kell jegyeznem, hogy a kutatókat illető szemrehányása jogtalan volt. Elkövette ugyanis azt a hi­bát, amit az imént Simon Róbert esetében is megemlítettünk: a kutatás lázában a fától nem látta meg az erdőt, vagyis elfelejtette megnézni a magyar szakirodalmat, a régit és újabbat egyaránt. Mert egykori kedves tanárom, Otto Bader (vagy aho­gyan ő írta nevét latin betűkkel: Bahder, nem győzvén hangsúlyozni, hogy ősei er­dészek és nem fürdősök voltak) jeles dolgozatát ugyanis többen is ismertük, akik itthon érdeklődtünk az említett témakör iránt. Bartha Antal 1968-as könyvében nem csupán hivatkozik e műre, hanem röviden még a tartalmát is összefoglalja. 27 (Talán egyetlen lényeges pont kivételével.) Halikovnak címzett bírálata ugyan ­mint említettem - teljesen jogos, ám kissé megkésett, ugyanis e sorok írója azt már 1972-ben, a Halikov-dolgozat megjelenése után nem sokkal, megtette, s nem is valami eldugott kiadványban, hanem az Archaeologiai Értesítőben. 28 És termé­szetesen hivatkoztam O. N. Bader említett dolgozatára itt is és másutt is. 29 Tetemes idő elteltével, ma már kertelés nélkül leszögezhetjük: a kiváló Halikov akkor megjelent két művének bizony, nem sok köze volt a tudományhoz. 30 Egyko­ri kedves barátom ugyanis nem csupán kiváló kutató volt, hanem igen lelkes ha­zafi is. Dolgozataival - nem csupán az említettekkel, hanem főként az ekkoriban írt tatár nyelvű tudománynépszerűsítő írásaival 31 - az is volt a célja, hogy beiga­zolja a tatárok őseinek minél korábbi itteni megjelenését, népének történelmi jo­gát szülőföldjéhez. Könnyű lenne ma ezért megróni a szerzőt, de akik nem tudják, azoknak tudniuk kell, hogy az akkori brezsnyevi időkben teljes joggal érezhette magát veszélyben minden szovjetföldi nem orosz nemzetiség. Meg azt se feled­jük el, hogyan igazoltak „ősi történelmi jogokat" maguknak a közép-európai né­pek történészei is a XX. században. (Ugyanakkor az is törvényszerű volt, hogy az 1991 után megalakult, s a pártnomenklatúra tagjaival erősen teletűzdelt Tatár Tu­dományos Akadémia éppen Halikovot nem választotta tagjai sorába.) 26 BÁLINT 1999, 68. - Előadásának ugyan egyik változatában sincsenek szakirodal­mi hivatkozások, tehát nem tudhatjuk meg, Bader melyik dolgozatára is céloz, de ta­lán joggal sejthetjük, hogy az alábbi, valóban igen lényeges tanulmányáról van szó: BADER 1952. 27 BARTHA 1968, 175-176. 28 FODOR 1972, 281. 29 FODOR 1973a, 39. - O. N. Bader életének és munkásságának rövid bemutatását ld. FODOR 1980. 30 HALIKOV 1971; 1972. 31 Ld. például: HALIKOV 1974.

Next

/
Thumbnails
Contents